Барти сложи край на приказката на Бадоса в Мадрид

Mutua Madrid Open, полуфинал

Ашли Барти – Паула Бадоса 6-4, 6-3

Ашли Барти се класира за финала на турнира в Мадрид след победа в два сета над световната №62 Паула Бадоса. По този начин австралийката удължи серията си от поредни победи на клей на 16 и вече е само на един успех от втори пореден трофей, след като в края на април спечели титлата в Щутгарт. Въпреки поражението, Бадоса, за която днешният полуфинал бе първи на ниво WTA 1000, напусна корт „Маноло Сантана“ под бурните аплодисменти на публиката.

В битката за отличието в испанската столица световната №1 ще се изправи срещу победителката от мача между Арина Сабаленка и Анастасия Павлюченкова.

Барти бе по-ефективна на сервис и записа повече асове (6-4), като в същото време направи по-малко двойни грешки от испанката (2-4). Първата поставена спечели повече точки както на сервис (41-33), така и на ретур (25-19) и реализира три от шестте си точки за пробив (50%), докато Бадоса оползотвори един от петте си брейкпойнта (20%).

Откриващият сет бе много оспорван, като в първите седем гейма никоя от опонентките не успя да достигне до брейкпойнт. При резултат 4-3 Барти имаше възможност да реализира първия пробив в мача, но Бадоса избегна опасността и за четвърти път възстанови равенството. Австралийката обаче отново спечели сервис гейма си, след което пред нея се откри възможност за спечелването на сета.

Тя бе отразена от Бадоса, която малко по-късно спаси още един сетпойнт на своята опонентка. Световната №1 обаче продължи да атакува и успя да оползотвори третата възможност, до която достигна, печелейки първата част с 6-4.

Бадоса реализира първия си пробив в мача, печелейки началния гейм на втория сет, но радостта на испанката се оказа кратка. Барти бързо преоткри добрия си ритъм и успя на два пъти да пробие сервиса на своята опонента, като по този начин поведе с 3-1. В петия гейм испанката имаше отличен шанс да намали изоставането си, но пропусна три брейкпойнта и това позволи на световната №1 да направи преднината си още по-убедителна. Бадоса опита да върне интригата, но Барти съхрани разликата от три гейма до края на сета, триумфирайки с 6-4, 6-3 след 1 час и 17 минути на корта.