Бенчич прекрати похода на Гоф и достигна до финала в Аделаида

Adelaide International, полуфинал

Белинда Бенчич – Кори Гоф 7-6(2), 6-7(4), 6-2

Белинда Бенчич се класира за финала на турнира в Аделаида след драматична трисетова победа над Кори Гоф. Двете опонентки предложиха много качествен и атрактивен тенис, но в крайна сметка опитът на световната №12 ѝ помогна да надделее над американската тийнейджърка.

В мача за трофея Бенчич ще се изправи срещу Ига Швьонтек, която по-рано днес победи Джил Тайхман.

Ключово за успеха на швейцарката се оказа нейното преимущество по отношение на реализираните на първи сервис точки (73%:59%). Бенчич реализира пет от 13-те си брейкпойнта, докато нейната опонентка оползотвори три от осемте си възможности за пробив.

Мачът започна по чудесен начин за Гоф, която в първия гейм спаси два поредни брейкпойнта на Бенчич, а впоследствие самата тя реализира пробив и поведе с 3-0. Американката задържа преднината от три гейма до 4-1, но след това световната №12 показа класата си и също записа пробив, след който резултатът бе изравнен.

Двете си размениха по още един гейм, а в единадесетия Бенчич отново пропусна две възможности за пробив и Гоф поведе с 6-5. Швейцарката обаче възстанови равенството и така се стигна до тайбрек. Той започна много по-добре за Бенчич, която веднага успя да запише пробив и поведе с 3-0. Гоф демонстрира борбеност и намали резултата на 3-2, но след това нейната опонентка спечели четири безответни точки и така сетът приключи при резултат 7-6(2) в полза на Бенчич.

Вторият сет започна подобно на първия, но при разменени роли. В откриващия гейм Бенчич спаси два брейкпойнта на своята опонентка, след което самата тя осъществи пробив и поведе с 4-1. Гоф обаче върна интригата като също проби сервиса на швейцарката и намали резултата на 4-3. Бенчич записа нов пробив, който я доближи само на гейм от победата, но Гоф реагира много добре в трудната ситуация и успя да възстанови равенството при 5-5, след което се стигна до нов трайбрек.

В него американката поведе с 4-0, но след това Бенчич също успя да пробие и намали пасива си на 4-3. Двете си размениха по още една точка, след което Гоф записа решаващ пробив и спечели тайбрека със 7-4, а заедно с него и втория сет.

Американката обаче не успя да запази добрия си ритъм и допусна сервисът ѝ да бъде пробит още в първия гейм на заключителния сет, след което пропусна брейкпойнт и това позволи на Бенчич да удвои преднината си. Гоф намали резултата на 2-1 като спечели третия гейм, но след това швейцарката вдигна значително темпото и успя сравнително лесно да натрупа комфортна преднина от 5-1. Гоф отново редуцира пасива си, но Бенчич не позволи на тийнейджърката да застраши водачеството ѝ и още в следващия гейм оформи крайното 7-6(2), 6-7(4), 6-2 в своя полза след почти три часа игра.