Елина Свитолина и Каролина Плишкова преодоляха първия кръг в Абу Даби

Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open, първи кръг

Елина Свитолина – Джесика Пегула 6-4, 6-3

Каролина Плишкова – Деспина Папамихаил 6-2, 7-6(4)

Световната №5 Елина Свитолина започна новия сезон с победа в два сета над Джесика Пегула в първи кръг на турнира в Абу Даби. Украинката демонстрира чудесна форма и напълно заслужено стигна до победата в първия си мач срещу намиращата се под №63 в ранглистата американка.

Следващата опонентка на Свитолина ще бъде победителката от мача между Вера Звонарьова и Амандин Хесе.

Свитолина имаше предимство при спечелените точки както на първи (73%:68%), така и на втори сервис (58%:45%). Украинката бе почти безгрешна при своите точки за пробив, като реализира 75% от тях (3 от 4), докато Пегула не успя да реализира нито един от четирите си брейкпойнта.

Мачът започна с гейм за Пегула, но Свитолина бързо взе инициативата като осъществи пробив и поведе с 3-1. Украинката продължи да държи водачеството, като особено важен за развръзката в сета бе осмият гейм. При резултат 4-3 за Свитолина нейната опонентка стигна до три точки за пробив, но не оползотвори нито една от тях и 5-ата в света отново поведе с два гейма при 5-3. Пегула намали пасива си, но Свитолина спечели оспорвания десети гейм и приключи сета при 6-4 в своя полза след 40 минути игра.

Пегула на два пъти поведе в началото на втория сет, но Свитолина отново направи серия от три поредни гейма, обръщайки резултата от 1-2 до 4-2. Американката спечели седмия гейм, но веднага след това втората поставена в турнира осъществи решаващ пробив, с който оформи крайното 6-4, 6-3.

Третата в схемата Каролина Плишкова също започна турнира с чиста победа, надделявайки над 278-мата в света Деспина Папамихаил. Чехкинята бе доста агресивна на сервис, като записа 4 аса, но и направи 7 двойни грешки. Най-голямо предимство Плишкова имаше по отношение на спечелените на първи сервис точки (86%:67%), а освен това световната №6 бе по-прецизна и при точките си за пробив, реализирайки 50% от тях (3 от 6) срещу 20% (1 от 5) за Папамихаил.

В следващата фаза Плишкова ще се изправи срещу 292-рата в света Анастасия Гасанова.

Двете опонентки си размениха по един гейм в началото, след което Плишкова първа стигна до пробив, който ѝ позволи да натрупа комфортна преднина от 4-1. Папамихаил отговори с гейм на нула, но бившата №1 в света бързо разби надеждите на противничката си за обрат, като в следващите два гейма и даде само една точка и спечели убедително сета с 6-2.

Вторият сет започна доста по-равностойно, като Плишкова на три пъти поведе в геймовете, но Папамихаил не ѝ позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да изравни. При резултат 3-3 Плишкова спаси брейкпойнт на опонентката си и отноов излезе напред в резултата, след което самата тя реализира пробив, печелейки осмия гейм на нула.

Папамихаил обаче показа непримиримост и върна пробива за 5-5, след което двете си размениха по още един гейм и така се стигна до тайбрек.

В него Плишкова проби на три пъти сервиса на гъркинята и така стигна до четири поредни мачбола при 6-2. Папмихаил спаси първите два, но Плишкова не изпусна контрола върху мача и при третата си възможност оформи крайното 6-2, 7-6(4) в своя полза.