Мугуруса не загуби сет в трети пореден мач на Игрите

Олимпийски игри, осминафинал

Гарбине Мугуруса – Алисън Ван Уитванк 6-4, 6-1

Гарбине Мугуруса достигна до четвъртфиналната фаза на Олимпиадата в Токио след двусетов успех над Алисън Ван Уитванк. Испанката трябваше да положи сериозни усилия, за да спечели първата част, но след това напълно контролираше случващото се на корта и не остави шансове на съперничката си.

В битка за място на полуфиналите двукратната шампионка от Големия шлем ще се изправи срещу победителката от мача между Дона Векич и Елена Рибакина.

В хода на мача Мугуруса бе по-резултатна както на сервис (37-30), така и на ретур (28-17, като освен това направи по-малко непредизвикани грешки от Ван Уитванк (12-19). Испанката реализира четири от осемте си точки за пробив, докато нейната опонентка оползотвори само един от своите четири брейкпойнта (25%).

Мугуруса спечели откриващия гейм, след като отрази три брейкпойнта, а впоследствие реализира първия пробив в мача и удвои преднината си. Силната серия на испанката продължи и първата почивка в сета дойде при 3-0 в нейна полза. Изглеждаше, че седмата в схемата ще спечели без особени затруднения първата част, но след прекъсването Ван Уитванк се завърна като преобразена на корта.

Белгийката намали изоставането си, след което проби за 3-2. Мугуруса имаше възможност да прекрати устрема на своята опонентка, но в шестия гейм пропиля шанс за пробив и Ван Уитванк възстанови равенството. Испанката спечели следващото си подаване, но световната №59 отговори с гейм на нула и отново изравни при 4-4.

Впоследствие обаче атаките на Мугуруса от дъното на корта станаха значително по-ефективни и това помогна на испанката да си върне водачеството, а в десетия гейм осъществи обрат от 30-40 и реализира решаващ пробив, който ѝ донесе успеха с 6-4 в откриващия сет.

Световната №9 излезе напред в резултата в началото на втория сет, но Ван Уитванк също спечели първото си подаване и възстанови равенството. От този момент нататък обаче Мугуруса изцяло владееше инициативата и надигра напълно своята опонентка. Шампионката на Уимбълдън за 2017 г. на два пъти проби сервиса на Ван Уитванк и направи серия от пет поредни спечелени гейма, като по този начин триумфира с 6-4, 6-1 след 1 час и 17 минути игра.