Гарбине Мугуруса стартира с трудна победа в Москва

VTB Kremlin Cup, осминафинал

Гарбине Мугуруса – Тереза Мартинцова 6-4, 4-6, 6-3

Гарбине Мугуруса записа победа в дебютния си мач на турнира в Москва, след като се наложи над Тереза Мартинцова в първия осминафинален двубой в надпреварата. Успехът не дойде никак лесно за втората в схемата, която загуби втория сет, а в първия ѝ се наложи да прави обрат от 1-4. В крайна сметка обаче испанката не допусна сензация и достигна до седмия си четвъртфинал за сезона.

Там нейна опонентка ще бъде Анет Контавейт или Андреа Петкович.

„Щастлива съм. Това е първата ми победа в Русия и съм много развълнувана. Мачът беше много труден и затова съм наистина доволна, че успях да го спечеля. Мисля, че в третия сет сервирах доста добре и успях да играя атакуващо и да държа инициативата. Осъществих пробив и натрупах преднина, която, за щастие, успях да задържа до края. Доволна съм от това, което показах днес и очаквам с нетърпение следващия мач“ – каза Мугуруса след двубоя.

Испанката пласира 35 уинъра – с 11 повече от Мартинцова, като в същото време направи по-малко непредизвикани грешки (39-42). Втората поставена реализира седем от своите 18 възможности за пробив (39%), докато чешката тенисистка оползотвори пет от 14-те си брейкпойнта (36).

Мартинцова демонстрира много бърза и офанзивна игра, за която Мугуруса трудно намираше отговор в началото на двубоя. Това позволи на чехкинята да реализира първия пробив в мача, след който поведе с 4-1. Двукратната шампионка от Големия шлем обаче редуцира пасива си, след което върна интригата като навакса пасив от 0-40 и проби за 4-3.

След реализирания пробив Мугуруса заигра с много повече самочувствие и атаките ѝ от бекхенд все повече затрудняваха опонентката ѝ. Силната серия на испанката продължи и тя възстанови равенството, а впоследствие записа два поредни гейма на 15, като по този начин се наложи с 6-4 в първия сет.

Мартинцова заигра много по-добре в началото на втория сет, но въпреки това Мугуруса успя да обърне резултата и записа пробив, повеждайки с 3-2. Това обаче не обезвери чехкинята, която изненада опонентката си с няколко много добри излизания на мрежата, придружени с ниски топки близо до линиите. Мартинцова изигра най-силния си период в двубоя и реализира два поредни пробива, правейки резултата 5-3 в своя полза.

В деветия гейм обаче тя пропусна две възможности да приключи сета и позволи на Мугуруса да пробие сервиса ѝ. Впоследствие чехкинята пропиля още три сетбола, но въпреки това запази самообладание и стигна до решаващ пробив, който ѝ донесе успеха с 6-4 в сета.

Мартинцова отново се оказа напред в резултата, след като двете си размениха по един пробив в началото на заключителната част, а чехкинята първа затвърди брейка си и поведе с 2-1. След това обаче Мугуруса загуби само две точки на свой сервис до края на сета и това се оказа решаващо за изхода от двубоя. Испанката наложи непосилно за опонентката си темпо и направи сериозна крачка към победата, повеждайки с 4-2. Въпреки усилията на Мартинцова дебютантката в надпреварата съхрани разликата от два гейма и триумфира с 6-4, 4-6, 6-3 след 2 часа и 45 минути на корта.