Мугуруса започна с чиста победа в Доха

Qatar Total Open, първи кръг

Гарбине Мугуруса – Вероника Кудерметова 6-2, 7-6(4)

Двукратната шампионка от Големия шлем Гарбине Мугуруса започна участието си на турнира в Доха с двусетова победа над Вероника Кудерметова. Макар да изпита затруднения във втория сет испанката отново демонстрира много добра форма и заслужено стигна до успеха.

В следващия кръг ни очаква много интересен сблъсък между Мугуруса и друга от фаворитките в турнира – поставената под №3 Арина Сабаленка.

Един от ключовите компоненти за успеха на испанката бе нейното предимство по отношение на спечелените на първи сервис точки (62%:54%). И двете опонентки имаха по осем възможности за пробив, като Мугуруса реализира четири от тях (50%), докато Кудерметова успя да го направи два пъти (25%).

Мугуруса спечели жребия и реши да посреща в първия гейм. Рискът на испанката се отплати и тя записа ранен пробив, след което спечели първото си подаване и увеличи преднината си на 2-0. Кудерметова заигра по-добре и намали резултата след гейм на нула, а в четвъртия стигна до възможност за пробив, която бе отразена от Мугуруса. Пред рускинята си откри втори брейкпойнт, но тя не успя да реализира и него и така резултатът в сета стана 3-1.

Кудерметова отново редуцира пасива си, но Мугуруса възстанови разликата от два гейма при 4-2. В седмия гейм испанката стигна до три поредни точки за пробив, но не успя да реализира нито една от тях. Въпреки това шампионката на Уимбълдън за 2017 г. продължи да псотавя опонентката си под напрежение и оползотвори четвъртата открила се пред нея възможност, повеждайки с 5-2. Следващият гейм бе значително по-лесен за Мугуруса и тя го спечели на нула, като по този начин надделя с 6-2 в първия сет.

Втората част започна по-добре за Кудерметова, която успя на два пъти да поведе в резултата. В четвъртия гейм рускинята имаше две възможности за пробив, но отново не успя да се възползва от добрата възможност и Мугуруса възстанови равенството при 2-2. Впоследствие отново испанката бе тази, която първа проби сервиса на опонентката си, като в петия гейм навакса пасив от 15-30 и осъществи обрат.

Мугуруса увеличи преднината си като спечели и следващия гейм, но Кудерметова върна интригата като намали резултата на 4-3. В следващия гейм обаче рускинята отново пропусна брейкпойнт и нейната опонентка се доближи само на гейм от победата.

Успехът на Мугуруса изглеждаше само въпрос на време, но Кудерметова не мислеше така. Рускинята вдигна значително темпото и записа пробив, като в следващите два гейма даде само една точка на испанката и изравни резултата при 5-5. Впоследствие двете си размениха по един гейм и така се стигна до тайбрек.

Той започна много по-добре за Кудерметова, която поведе с 3-0. Нейната опонентка обаче показа шампионски манталитет и се измъкна от трудната ситуация като също реализира три безответни точки. Кудерметова отново излезе напред в резултата, но Мугуруса показа най-добрата си игра и не даде повече точки на рускинята, спечелвайки мача с 6-2, 7-6(4) след 1 час и 48 минути на корта.