Мугуруса отстрани шампионката Сабаленка в Доха

WTA 500 Доха, втори кръг

Гарбине Мугуруса – Арина Сабаленка 6-2, 6-7(5), 6-3

Гарбине Мугуруса се наложи над Арина Сабаленка в страхотен трисетов мач от втория кръг на турнира в Доха. След 6-2, 6-7(5), 6-3 испанката отстрани шампионката от миналата година и намери място в четвъртфиналите.

Мугуруса, която е най-високоранкираната непоставена тенисистка в турнира, стигна до успеха след 2 часа и 18 минути в едва първи трисетов двубой през седмицата. Така тя взе реванш за загубата от беларускинята в единствения мач помежду им до момента – през 2018 в Пекин.

Мачът бе на доста високо ниво като любопитен факт е, че и двете завършиха с равенство по отношение на уинъри и непредизвикани грешки – по 41 за Сабаленка и по 35 за Мугуруса. Голямата разлика бе ефективността при реализирането на шансове за пробив – 7 от 17 за победителката спрямо 4 от 13 за нейната съперничка.

Двукратната шампионка от Големия шлем започна двубоя по отличен начин и след ранния аванс от 4-0 затвори частта без да допусне да бъде пробита.

Във втория сет мощни ретури на Сабаленка доведоха до пробив за 5-3. Беларускинята обаче загуби следващите си два сервис гейма и така при 6-5 испанката имаше възможност да сервира за мача.

Във важния момент последва неубедителна игра на Мугуруса и така се стигна до тайбрек. В него Сабаленка стигна до сетбол при 5-5 след бекхенд в мрежата на по-опитната от двете. Той бе реализиран след предизвикана грешка от обратния удар на испанката и така се стигна до решителен сет.

В него шампионката от 2020 проби първа за 3-2 с бекхенд уинър, но дълбочината и мощта на Мугуруса в следващия гейм доведоха до рибрейк. Това се оказа и ключовият момент в мача – бившата №1 в света пое контрола и спечели следващите 4 гейма, а с това и мача.

На четвъртфинал тя ще срещне Мария Сакари, победила с 6-2, 6-2 Медисън Кийс по-рано в сряда.