Приказката на Жабур продължи с обрат срещу Мугуруса

Уимбълдън, трети кръг

Гарбине Мугуруса – Онс Жабур 7-5, 3-6, 2-6

Онс Жабур се класира на първия си осминафинал на Големия шлем след като победи Гарбине Мугуруса в мач от трети кръг на Уимбълдън. Испанката, която бе една от фаворитките за титлата, спечели първия сет и изглеждаше, че няма да допусне сензация, но световната №24 осъществи паметен обрат в един от най-зрелищните мачове в турнира до момента.

Следващата ѝ опонентка ще бъде Ига Швьонтек, която по-рано днес надделя убедително над Ирина Бегу.

Агресивният подход на Жабур даде резултат и тя записа 44 уинъра срещу 32 за Мугуруса, като в същото време направи само една непредизвикана грешка повече (27-26). Тунизийката с лека ръка пропиляваше възможности за пробив и реализира само 5 от 29 (17%), но това се оказа достатъчно, тъй като нейната опонентка оползотвори едва три от 12-те си брейкпойнта (25%).

Мугуруса записа пробив на нула в началото, след което спаси два брейкпойнта на Жабур и увеличи аванса си. Тунизийката намали резултата, но след това пропусна две поредни точки за пробив и нейната опонентка направи резултата 3-1 в своя полза. Това обаче не отчая световната №24 и тя осъществи пълен обрат, повеждайки с 4-3.

Шампионката в турнира за 2017 г. успя да възстанови равенството, след което отново излезе напред при 5-4. Десетият гейм бе един от най-дългите и оспорвани в мача, като Жабур пропусна цели пет брейкпойнта, но въпреки това успя да пробие сервиса на Мугуруса. Испанката обаче си върна водачеството, след което затвърди пробива с гейм на 15, надделявайки със 7-5 в първия сет.

Жабур на три пъти поведе в началото на втората част, но Мугуруса не ѝ позволи да се откъсне в резултата и неизменно успяваше да изравни. Испанката можеше да обърне резултата, но в седмия гейм пропусна точка за пробив и Жабур си върна водачеството при 4-3. Шампионката от турнира в Бирмингам реализира първия пробив в сета и увеличи преднината си, но след това бе изправена пред три поредни брейкпойнта. Жабур обаче се справи с тежката задача и спечели подаването си, като по този начин се наложи с 6-3 в сета.

Заключителната част започна вихрено за тунизийката, която записа два поредни гейма на нула. Жабур можеше да направи преднината си още по-сериозна, но в третия гейма пропусна цели шест точки за пробив и Мугуруса намали изоставането си на 2-1.

Това обаче се оказа временно колебание за световната №24, която наложи непосилно за първата ракета на Испания темпо и поведе с 5-1, приближавайки се само на гейм до една от най-големите победи в кариерата си. Мугуруса обаче бе решена да се бори докрай и намали резултата, след което спаси мачпойнт. При втората си възможност да приключи сблъсъка обаче Жабур не допусна грешка и елиминира двукратната шампионка от Големия шлем, триумфирайки с 5-7, 6-3, 6-2 след 2 часа и 24 минути игра на Централния корт.