Симона Халеп спечели титлата в Рим, Плишкова се оттегли с травма

Internazionali BNL d’Italia, финал

Симона Халеп – Каролина Плишкова 6-0, 2-1 (отк. Плишкова)

Симона Халеп спечели първата си титла от Мастърс турнира в Рим. Румънката триумфира след като другата финалистка, миналогодишната шампионка Каролина Плишкова, се оттегли заради травма при при резултат 6-0, 2-1 в полза на Халеп. Така световната №2 бе обявена за победител след само 33 минути игра.

Мачът започна експлозивно за Халеп, която след 6 минути на корта вече водеше с 2-0. Румънката демонстрираше много агресивна и динамична игра, която бе непосилна за нейната съперничка.

Четвъртият гейм бе най-интересният в мача. В него Плишкова отрази три поредни точки за пробив на Халеп, преди все пак румънката да успее да се наложи. Шампионката на Уимбълдън продължи да бъде пълна господарка на корта и поведе в сетовете след едва 20 минути, давайки на Плишкова само 9 точки за целия сет! В този момент обаче вече беше съвсем очевидно, че световната №4 изпитва сериозни физически проблеми.

В почивката след първия сет Плишкова се нуждаеше от медицинска помощ заради болки в кръста. Въпреки видимия дискомфорт, който чувстваше, чехкинята се завърна на корта за втория сет. Халеп отново излезе напред в резултата, но Плишкова спечели първия си гейм от началото на мача и изравни резултата, макар вече да беше съвсем очевидно, че физическото ѝ състояние не е никак добро. Плишкова спаси точка за пробив на Халеп, но въпреки това румънката спечели третия гейм, който се оказа последен в мача. След него Плишкова заяви, че не може да продължи повече и така чехкинята бе принудена да сдаде титлата в полза на Халеп.

Така румънката спечели трофея в третия си финал в турнира. През 2017 и 2018 г. Халеп достигна до заключителния сблъсък във Вечния град, но и в двата случая отстъпи пред Елина Свитолина.

Това е и втора титла на клей за Халеп през тази година, след като миналия месец румънката спечели турнира в Прага.