Халеп започна годината с победа над Барти в Аделаида

A Day At The Drive (Аделаида)

Ашли Барти – Симона Халеп 6-3, 1-6, 8-10

Световната №2 Симона Халеп победи лидерката в ранглистата Ашли Барти в очаквания с голям интерес мач между двете на демонстративния турнир в Аделаида. Шампионката на Уимбълдън бе неубедителна в първия сет, но след това показа познатото си ниво и заслужено стигна до успеха.

Барти записа повече асове (3-1), но и направи повече двойни грешки (3-1). Халеп бе значително по-ефективна при точките си за пробив, като това се оказа решаващо за победата ѝ. Румънката реализира 75% от своите възможности (3 от 4), докато нейната опонентка регистрира доста по-скромните 33% (1 от 3).

Мачът започна доста равностойно, като Барти на два пъти поведе в геймовете, но Халеп успяваше да изравни резултата. Австралийката отново излезе напред след като спечели петия гейм на нула, а в шестия стигна до две поредни точки за пробив. Те бяха отразени от Халеп, но малко след това пред световната №1 се откри нов брейкпойнт, който тя успя да реализира и поведе с 4-2.

Силната серия на Барти продължи с още един гейм на нула, но Халеп успя да спре устрема на своята опонентка и намали резултата на 5-3. Радостта на румънката обаче не трая дълго, тъй като местната любимка изигра много силен девети гейм и имаше нужда само от един сетпойнт, за да приключи първата част при 6-3 в своя полза след точно половин час игра.

Изглеждаше, че Барти ще продължи да владее инициативата и във втория сет, тъй като 24-годишната австралийка стигна до точка за пробив още в първия гейм. Халеп обаче се измъкна от трудната ситуация и осъществи обрат, повеждайки в геймовете за пръв път от началото на мача.

Барти възстанови равенството, но след това настъпиха много силни минути за нейната опонентка. Халеп поведе в резултата за втори път, след което записа първия пробив в сета и увеличи преднината си на 3-1. Румънката продължи да доминира като спечели петия гейм на нула, а в шестия стигна до две поредни точки за пробив. Първата бе спасена от Барти, но при втория си опит Халеп не допусна грешка и се доближи само на гейм от спечелването на втората част.

Световната №2 продължи да играе по-добре и пред нея се откриха два поредни сетбола. Барти обаче отново показа непримиримия си характер като отрази и двата. Въпреки това Халеп не изпусна контрола върху гейма и стигна до трета възможност, която успя да реализира и така спечели убедително сета с 6-1, довеждайки мача до тайбрек.

Световната №2 поведе с 2-0 след ранен пробив, но Барти възстанови равенството. Румънката отново стигна до две точки преднина при 4-2 преди световната №1 отново да върне жеста и да направи резултата 4-4. Малко по-късно Халеп отново пропиля аванс от две точки, позволявайки на Барти да изравни за 7-7. Двете опонентки си размениха по още една точка, след което Халеп стигна до мачбол, който успя да реализира, оформяйки крайното 3-6, 6-3, 10-8 в своя полза след малко повече от час на корта.

„Градът и хората са чудесни и вие наистина ми липсвахте. Беше удоволствие да играя пред вас. Бях много нервна. Чувствах се така, сякаш играя мач за пръв път“ каза Халеп в интервюто след мача.

„Днес се наслаждавах на играта и според мен това е най-важното, когато се завръщаш на корта. Нямам търпение сезонът да започне. Ако нещата не се получават тази седмица, ще се получат следващата. Ако не стане и през следващата, рано или късно ще имам друга възможност. Продължавам да се трудя и да се опитвам да се представям възможно най-добре всеки ден, но наистина е хубаво да се завърнеш“ коментира от своя страна Ашли Барти.