Ига Швьонтек продължи да пише история и достигна до финала на Ролан Гарос

Ролан Гарос, полуфинал

Ига Швьонтек – Надя Подороска 6-2, 6-1

Ига Швьонтек се класира за финала на Ролан Гарос лсед убедителна победа в два сета над Надя Подороска. Срещата премина изцяло под диктовката на полякинята, която за пореден път показа много динамична и ефективна игра, придружена от завидна психическа устойчивост в ключовите моменти.

Мачът започна отлично за Швьонтек, която водеше с 3-0 след едва 11 минути игра. Сервисът на полякинята причиняваше огромни затруднения на Подороска и аржентинската квалификантка трудно успяваше да поддържа темпото на своята опонентка.

В четвъртия гейм Швьонтек можеше да увеличи още повече преднината си, след като навакса изоставане от 0-30, но този път Подороска не загуби самообладание и успя да спечели първия си гейм в мача. Аржентинката стигна до точка за пробив в петия гейм, но Швьонтек за пореден път от началото на турнира показа своето забележително хладнокръвие като спечели следващите три точки и по този начин направи резултата 4-1 в своя полза.

Подороска намали резултата, но веднага след това Швьонтек поведе с 5-2 след гейм на нула. В края на осмия гейм Швьонтек показа липса на концентрация, като пропусна две поредни точки за спечелването на сета, но при третия шанс, който се откри пред нея, 53-тата в света показа неопклатима увереност и по този начин спечели първия сет с 6-2.

Силната серия на Швьонтек продължи и във втория сет, като полската сензация осъществи ранен пробив и поведе с 2-0. Тийнейджърката заигра още по-силно в хода на сета, като в следващите два гейма даде само една точка на своята опонентка и така натрупа много комфортна преднина от 4-0. Петият гейм от втория сет се оказа най-драматичният в мача. Подороска осъществи обрат от 15-30, след което стигна до три точки за пробив, но всички те бяха отразени от Швьонтек. Аржентинката обаче продължи да играе много атакуващо и в крайна сметка успя да спечели гейма, след като в последното разиграване Швьонтек изпрати топката в аут. Този злополучен за нея момент изобщо не се отрази негативно на полякинята, която поведе с 5-1 след много силен шести гейм. В оказалия се последен в мача седми гейм Швьонтек отново нямаше никакви проблеми и така стана първата полска тенисистка, достигнала до мача за трофея на Ролан Гарос.

„Много съм щастлива. Не знаех, че съм първата полякиня на финал на Ролан Гарос. Не се бях замисляла за това. Изобщо не предполагах, че ще бъда в позицията, в която съм в момента. В същото време знаех, че ако съм съсредоточена и играя по моя начин, мога да стигна далеч в турнира. Винаги съм била сигурна, че ако достигна до финала на турнир от Големия шлем, то това ще се случи именно на Ролан Гарос. Това наистина е сбъдната мечта за мен“ сподели Швьонтек в интервюто след мача.

На въпроса срещу кого предпочита да се изправи в сблъсъка за титлата, полякинята отговори „Нямам предпочитания, защото и срещу двете ще бъде много трудно. Петра (Квитова) е една от суперзвездите на тура. Тя е много опитна и в момента играе страхотно. В същото време София (Кенин) се намира в чудесна форма и показва все по-добра игра с всеки изминал мач. Но в момента не мисля за това. Сега просто ще се насладя на момента и се надявам утре да направя добър мач в турнира на двойки, а след това и на финала в събота“.

Съвсем очаквано предвид резултата, статистиката показва сериозно предимство за Швьонтек при спечелените точки както на първи, така и на втори сервис – съответно 70% и 67% за нея срещу 38% и 44% за Подороска. Освен това полякинята пласира 23 уинъра срещу едва 6 на своята опонентка. Швьонтек успя да реализира 80% от своите точки за пробив, докато успеваемостта на Подороска и по този показател бе значително по-ниска – само 20%.