София Кенин прекрати похода на Квитова и е на финал на Ролан Гарос

Ролан Гарос, полуфинал

София Кенин – Петра Квитова 6-4, 7-5

София Кенин се класира за финала на тазгодишния Ролан Гарос след победа в два сета над Петра Квитова. Шампионката на Australian Open отново показа много прецизна и ефективна игра и съвсем заслужено стигна до втория си финал на Големия шлем.

Мачът започна по възможно най-добрия начин за Квитова, която поведе след гейм на нула, но радостта на чехкинята на трая никак дълго. Кенин бързо намери най-добрия си ритъм и осъществи зрелищен пробив, след който поведе уверено с 4-1.

Въпреки тежката ситуация Квитова не се предаде и също стигна до пробив, като намали изоставането си на 4-3 и по този начин върна интригата в сета. Чехкинята стигна до точка за пробив в осмия гейм, но Кенин се вдигна от нокдауна в най-подходящия момент и спечели следващите три точки, като по този начин прекъсна серията на опонентката си и поведе с 5-3.

Квитова отново демонстрира пословичния си боен дух като намали на 5-4 след гейм на нула, а в десетия гейм спаси сетпойнт на Кенин. Американката обаче отново показа железни нерви в най-ключовия момент и спечели сета от втория си опит, оформяйки крайното 6-4 след 39 минути игра.

Вторият сет започна точно като първия, като Квитова взе преднина, преди Кенин да изравни. Този път обаче чехкинята поведе с 2-1 макар да пропиля преднина от 30-0 в третия гейм. Квитова стигна до точка за пробив, но тя бе спасена от Кенин, която успя да спечели четвъртия гейм и да възстанови равенството в сета.

Световната №6 стигна до пробив, след като в петия гейм на три пъти изоставаше в резултата, но въпреки това продължи да се бори и упорството ѝ даде резултат, като в крайна сметка спечели гейма и поведе с 3-2. Американката показа още по-голяма психическа устойчивост в шестия гейм, когато спаси цели четири точки за пробив на Квитова, след което реализира първия си геймпойнт и така увеличи преднината си на 4-2.

Квитова намали изоставането си, като спечели на нула следващия гейм, но Кенин бързо се отърси от това разочарование и изигра много силен осми гейм, след който резултатът стана 5-3 в полза на американката.

Sofia Kenin

Кенин вече се виждаше на финала, но Квитова не бързаше да напусне турнира. Чехкинята намали резултата на 5-4, след което стигна до три поредни точки за пробив. Макар да пропусна първата, двукратната шампионка на Уимбълдън реализира втората си възможност и успя да изравни геймовете.

Усетила, че контролът върху сета ѝ се изплъзва, Кенин заигра много по-агресивно и динамично и стигна до две поредни точки за пробив в единадесетия гейм. Квитова спаси първата, но при втория си опит американката беше безупречна и отново излезе напред в резултата.

В следващия гейм Квитова обърна резултата от 15-30 и стигна до точка за пробив, която обаче бе отразена от Кенин. В следващите минути американката бе тази, която устоя на напрежението, и спечели сета със 7-5, като по този начин стигна до своя първи финал на Ролан Гарос.

Кенин записа по-висока успеваемост по отношение на спечелените на първи сервис точки (67%:62%), но за сметка на това Квитова бе по-ефективна при тези на втори сервис – 55% за нея срещу 42% за Кенин. Един от най-решаващите компоненти бяха спасените точки за проби, като Кенин спаси 83% от тези, срещу които бе изправена, докато Квитова регистрира едва 20% по този показател. Освен това американакта реализира 80% от своите точки за пробив, докато успеваемостта на Квитова по този показател бе кошмарно ниска за нейните стандарти – едва 17%.

В сблъсъка за трофея Кенин ще се изправи срещу сензацията Ига Швьонтек, която по-рано днес победи в два сета квалификантката Надя Подороска и достигна до първия си финал от Големия шлем.