Ига Швьонтек шокира фаворитката Халеп и е на 1/4-финал на Ролан Гарос

Ролан Гарос, 1/8-финал

Симона Халеп – Ига Швьонтек 1-6, 2-6

Ига Швьонтек поднесе една от най-големите сензации на тазгодишния Ролан Гарос като елиминира голямата фаворитка за титлата при дамите Симона Халеп. Полската тийнейджърка изигра много силен мач срещу световната №2 и заслужено напусна корта под бурните аплодисменти на публиката на „Филип Шатрие“.

Противно на всички очаквания срещата започна с категорична доминация на 19-годишната полякиня, която поведе с 3-0, като дори записа гейм на нула срещу именитата си опонентка. Халеп върна един гейм и изглеждаше, че румънката ще върне интригата в сета, но това не се случи. Точно обратното – Швьонтек изобщо не се поддаде на напрежението и продължи да показва много динамична и прецизна игра, като по този начин отново направи серия от три поредни гейма и спечели сета след само 24 минути игра.

Iga Swiatek

Халеп поведе с 30-15 в началото на втория сет, но Швьонтек осъществи обрат и отново излезе напред в резултата, след което удвои преднината си с нов гейм на нула. В маратонския трети гейм Халеп показа железни нерви, като спаси четири точки за пробив и успя да намали резултата на 2-1.

Румънката обаче не се възползва от психологическото предимство и Швьонтек поведе с 3-1. В петия гейм, оказал се най-дълги и драматичен в мача, Халеп спаси цели пет точки за пробив, но този път нейната опонентка показа повече хладнокръвие и така разликата стана 4-1 в полза на Швьонтек. В следващия гейм полякинята отново навакса пасив от 30-15, за да направи резултата 5-1 в своя полза.

В седмия гейм Халеп пропусна три поредни геймпойнта, но въпреки това успя да се наложи и да намали изоставането си на 5-2. Тази борбена игра на румънката обаче дойде твърде късно. В осмия гейм Швьонтек стигна до три поредни точки за спечелването на мача. Халеп отрази първата, но при втория си опит полякинята беше безграшна и елиминира фаворитката за титлата след 69 минути игра.

„Винаги съм обичала да играя на Ролан Гарос. Дори когато бях 15-годишна и играех срещу по-възрастни тенисистки в юношеския турнир. Тази седмица е като сбъдната мечта за мен и се надявам това да продължи“ заяви щастливата победителка в интервюто си след мача.

На 1/4-финалите Швьонтек ще се изправи срещу италианката Мартина Тревизан, която елиминира Кики Бертенс след 6-4, 6-4.