Ига Швьонтек стартира с трудна победа в Ийстбърн

Viking International Eastbourne, първи кръг

Ига Швьонтек – Хедър Уотсън 6-3, 6-7(4), 7-5

Ига Швьонтек започна участието си на турнира в Ийстбърн с трисетов успех над представителката на домакините Хедър Уотсън. Деветата в света не бе никак далеч от изненадващо отпадане, след като изоставаше с 1-4 в третия сет, но успя да осъществи зрелищен обрат и продължи напред в надпреварата

Следващата опонентка на поставената под №4 полякиня ще бъде Дария Касаткина, която в първи кръг елиминира своята сънародничка Вера Звонарьова.

В хода на мача Швьонтек записа повече асове (6-2) и допусна по-малко двойни грешки (5-8) от своята опонентка. Полякинята имаше превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (48-38) и реализира пет от 13-те си точки за пробив (38%), докато Уотсън оползотвори три от своите шест брейкпойнта (50%).

Швьонтек на три пъти поведе в началото, но Уотсън не ѝ позволи да натрупа преднина и неизменно успяваше да изравни. Това обаче не обезвери полякинята, която взе водачеството за четвурти път, след което реализира първи пробив в мача и пвоеде с 5-3. Световната №9 продължи да доминира и завърши сета по най-добрия начин – с гейм на нула, надделявайки с 6-3.

Швьонтек можеше да продължи силната си серия, но в откриващия гейм на втория сет пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Уотсън да спечели подаването си. Полякинята обаче изравни, след което равенството се запази и при 2-2. Продължилият повече от 10 минути пети гейм бе най-драматичният в мача, като Швьонтек пропусна три брейкпойнта и Уотсън отново поведе, след което британката проби за 4-2.

Полякинята обаче върна пробива и възстанови равенството, след което както тя, така и Уотсън спечелиха следващите си две подавания и така се стигна до тайбрек. Британката поведе с 3-0, но в хода на гейма нейната опонентка успя да редуцира пасива си до 4-3. Световната №65 обаче си върна инициативата и сигна до три поредни сетбола. Първият бе спасен от Швьонтек, но при следващата си възможност Уотсън бе много по-прецизна и спечели сета със 7-6(4).

Световната №9 поведе в заключителния сет, но впоследствие Уотсън на два пъти успя да пробие сервиса ѝ и натрупа аванс от 4-1. Швьонтек обаче не загуби самообладание и успя да върне и двата пробива, след което записа гейм на нула и осъществи пълен обрат, правейки резултата 5-4 в своя полза. Уотсън успя да възстанови ранвенството, но след това полякинята записа нов, решаващ пробив, който ѝ донесе победата с 6-3, 6-7(4), 7-5 след 2 часа и 44 минути на корта.