Йелена Остапенко е на 1/4-финал в Страсбург след победа над Бертенс

Internationaux de Strasbourg, 1/8-финал

Кики Бертенс – Йелена Остапенко 6-2, 4-6, 2-4 (отк. Бертенс)

Йелена Остапенко се класира за 1/4-финалите на турнира на WTA в Страсбург след успех над световната №8 Кики Бертенс. Остапенко успя да осъществи обрат след слабото за нея начало, а в заключителния сет Бертенс се отказа заради контузия.

Остапенко спечели първия гейм в мача, но Бертенс отговори на предизвикателството на латвийката като започна да атакува все по-уверено и стигна до пробив, след който поведе с 3-1. Остапенко намали пасива си, но Бертенс отново направи серия от три поредни гейма, като спечели последния на нула и по този начин спечели категорично първия сет.

Bertens

Вторият сет започна при разменени роли, като Бертенс излезе напред, но Оостапенко осъществи обрат и поведе с 2-1. Холандката обаче бързо си върна инициативата като отново спечели три поредни гейма и поведе с 4-2.

За разлика от първия сет, този път Остапенко не загуби самообладание след мощните атаки на Бертенс. В седмия гейм шампионката от Ролан Гарос спаси три точки за пробив на своята опонентка, преди в крайна сметка да спечели сета, след което самата Остапенко стигна до пробив и направи резултата 4-4.

Впоследствие латвийката заигра дори още по-добре, като в следващите два гейма даде само една точка на Бертенс и по този начин изравни сетовете.

Заключителният сет започна много по-добре за Бертенс, която реализира пробив и поведе с 2-0. От този момент нататък обаче ставаше все по-очевидно, че холандката е получила травма, която ѝ пречи да демонстрира нивото, което показа в началото на мача.

Междувременно Остапенко намали резултата след гейм на нула, след което стигна до три поредни точки за пробив. Бертенс спаси първите две, но при третия си опит Остапенко все пак възстанови равенството в геймовете.

Нивото на Бертенс продължи да пада и латвийката се възполза от това, като в следващите два гейма даде само една точка на световната №8 и осъществи пълен обрат, повеждайки с 4-2. При това развитие на срещата Бертенс взе решение да прекрати своето участие в мача.

На 1/4-финалите Остапенко ще се изправи срещу 84-тата в света Нао Хибино, която по-рано днес елиминира Зарина Диас след 7-5, 6-3.