Канепи е на финал на Gippsland Trophy, Осака се оттегли

Gippsland Trophy, полуфинал

Кая Канепи – Екатерина Александрова 6-3, 7-6(6)

Световната №94 Кая Канепи се класира за финала на турнира Gippsland Trophy след победа в два сета над Екатерина Александрова. Естонката, която елиминира Арина Сабаленка във втори кръг, изигра пореден силен мач и заслужено стигна до мача за трофея.

Там тя ще се изправи срещу Елизе Мертенс, на която бе присъдена служебна победа над Наоми Осака.

В хода на мача Канепи записа повече спечелени точки както на първи, така и навтори сервис. Естонката беше безгрешна при възможностите си за пробив като реализира и трите си брейкпойнта, докато Александрова успя при само два от петте си опита.

Канепи започна много силно мача и натрупа солидна преднина от 3-0 след ранен пробив. Александрова опита да върне интригата, но нейната опонентка не изпусна контрола върху сета и спечели убедително първата част с 6-3 след 34 минути игра.

Вторият сет бе доста по-равностоен, като Александрова на два пъти поведе, но Канепи успяваше да изравни. В четвъртия гейм пред рускинята се откри точка за пробив, но тя не успя да се възползва от възможността.

Александрова излезе напред в резултата за трети път, но след това Канепи реализира първия пробив в сета и осъществи обрат, след който поведе с 4-3. Александрова върна пробива и също обърна резултата след като спечели два поредни гейма преди Канепи отново да пробие за 6-5. Дванадесетият гейм бе спечелен от Александрова и така се стигна до тайбрек.

В него Канепи поведе убедително с 5-1 и изглеждаше, че победата на естонката е само въпрос на време. След това обаче Александрова реализира четири безответни точки и изравни резултата. Канепи прекъсне серията на световната №33 и стигна до мачпойнт, който бе спасен от руската тенисистка. Естонката обаче спечели следващите две точки и се калсира за финала, триумфирайки с 6-3, 7-6(6).

В мача за трофея Канепи ще се изправи срещу Елизе Мертенс, която преодоля полуфиналите без игра. Белгийката трябваше да излезе срещу Наоми Осака, но шампионката на US Open се оттегли от турнира малко преди срещата.

„Извинявам се на австралийската федерация и на феновете за това, че трябва да се оттегля. Имам лека контузия и предвид наближаващия Australian Open трябва да бъда внимателна. Нямам търпение да изляза отново на корта следващата седмица“ гласи изявлението на японката, публикувано на сайта на WTA.