Квитова сломи Сакари в драматична битка в Щутгарт

Porsche Tennis Grand Prix, 1/8-финал

Петра Квитова – Мария Сакари 6-3, 3-6, 6-3

Петра Квитова продължи защитата на титлата на WTA 500 турнира в Щутгарт с драматичен успех над 19-ата в света Мария Сакари. И двете опонентки демонстрираха тенис от най-висока класа, но чехкинята бе тази, която показа пвоече хладнокръвие в ключовите моменти. Това бе четвъртият пореден мач между Квитова и Сакари, който бива решен след трети сет.

На 1/4-финалите Квитова очаква победителката от двубоя между Елина Свитолина и Анджелик Кербер.

Сакари записа повече асове (8-3), но въпреки това тя и Квитова имаха напълно еднакъв брой спечелени на сервис точки (63). Чехкинята бе по-резултатна на ретур (53-42) и спечели четири от 13-те си точки за пробив (31%), докато нейната опонентка оползотвори едва три от 16-те си брейкпойнта (19%).

Мачът започна с гейм на нула за Квитова, но Сакари бързо изравни. Световната №10 обаче, отново излезе напред в резултата, след което реализира първия пробив в мача и поведе с 3-1. Чехкинята продължи да увеличава аванса си, след като в петия гейм отрази точка за пробив, но след това Сакари прекъсна серията ѝ и намали на 4-2. Гъркинята имаше възможност да сведе пасива си до само един гейм, но пропусна два брейкпойнта и Квитова се доближи значително до спечелването на сета.

Сакари отново спечели подаването си, но след това нейната опонентка достигна до три поредни сетбола. Гъркинята спаси първия, но при втория си опит Квитова успя да приключи първата част при 6-3 в своя полза.

Противно на развитието на играта, вторият сет започна много по-добре за Сакари, която записа ранен пробив и първата почивка дойде при 3-0 в полза на гъркинята. Световната №19 можеше окончателно да убие интригата в сета, но в четвъртия гейм пропиля две точки за пробив и Квитова намали резултата. Сакари възстанови разликата от три гейма, но не за дълго, тъй като двукратната шампионка на Уимбълдън върна интригата в сета като проби за 4-3.

Маратонският осми гейм бе повратният момент в сета. Сакари стигна до три поредни точки за пробив, но всички те бяха спасени от Квитова. В следващите минути гъркинята пропусна още четири брейкпойнта преди все пак да успее да се наложи и да се доближи само на гейм от спечелването на сета. Гъркинята на два пъти допусна изравняване, след като повеждаше в точките, но въпреки това не изпусна инициативата и имаше нужда от само един сетбол, за да се наложи с 6-3 във втората част.

Квитова първа поведе в заключителния сет, но в продължилия повече от 10 минути втори гейм пропусна четири точки за пробив и Сакари възстанови равенството. Чехкинята осъществи пробив и поведе с 3-1, но нейната опонентка успя да върне брейка и отново да изравни. След това обаче, Квитова отново спечели подаването си, а в осмия гейм успя да осъществи много важен пробив и да направи резултата 5-3.

Пред втората ракета на Чехия се откри възможност за спечелването на мача, но Сакари успя да избегне опасността. Квитова обаче продължи да поставя опонентката си под напрежение и само няколко минути по-късно реализира втория си мачпойнт, спечелвайки мача с 6-3, 3-6, 6-3 след два часа и половина игра.