Мария Сакари надделя над Гарбине Мугуруса и се класира за 1/4-финалите в Абу Даби

Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open, 1/8-финал

Мария Сакари – Гарбине Мугуруса 7-5, 6-4

Мария Сакари победи Гарбине Мугуруса в най-очаквания мач от днешната програма на турнира в Абу Даби и се класира за 1/4-финалите на надпреварата. Гъркинята отново показа, че се намира в чудесна форма и заслужи мястото си сред най-добрите осем в турнира.

В следващата фаза Сакари ще се изправи срещу победителката от мача между София Кенин и Юлия Путинцева.

Едно от най-силните оръжия на Сакари беше сервисът, като гъркинята записа 11 аса срещу само 1 на Мугуруса, а освен това бе значително по-прецизна при спечелените на първи сервис точки (75%:61%). Големият проблем за опонентките беше реализирането на точките за пробив, като в този компонент и двете регистирраха доста нисък процент – 33% (3 от 9) за Сакари и едва 8% (1 от 13) за Мугуруса.

Двукратната шампионка от Големия шлем първа излезе напред в резултата, но Сакари възстанови равенството след гейм на нула. Испанката отново поведе, а в четвъртия гейм стигна до две поредни точки за пробив. Сакари обаче успя да избегне опасността и отново изравни.

Мугуруса спечели петия гейм и поведе с 3-2, но веднага след това нейната опонентка стигна до първия пробив в мача като спечели два поредни гейма на нула. В осмия гейм Мугуруса отново имаше две поредно възможности за пробив, но и този път Сакари успя да се измъкне от трудната ситуация и спечели гейм, увеличавайки преднината си на 5-3.

В деветия гейм гъркинята стигна до три поредни сетбола, но Мугуруса показа невероятно хладнокръвие и успя да стигне до равенство. В хода на гейма испанката отрази още два сетпойнта на опонентката си и в крайна сметка успя да намали пасива си, след което проби сервиса на Сакари изравни резултата при 5-5.

Гъркинята отново излезе напред в резултата след като в единадесетия гейм навакса пасив от 0-30 и стигна до пробив. В следващия гейм Сакари отново стигна до три поредни точки за пробив, като пропусна първата. За щастие на световната №22 кошмарният за нея девети гейм не се повтори и тя успя да спечели сета при втората си възможност.

Мугуруса поведе във втория сет след като спаси точка за пробив, но Сакари успя да изравни резултата. Двукратната шампионка от Големия шлем отново поведе след силен трети гейм, а в четвъртия стигна до три поредни брейкпойнта, които бяха спасени от Сакари. В хода на гейма Мугуруса имаше още две възможности да спечели гейма, но не успя да се възползва от тях и в крайна сметка Сакари направи резултата 2-2.

Испанката отново взе преднина след гейм на нула, но нейната опонентка веднага върна жеста, след което записа първия пробив в сета и поведе с 5-3. Мугуруса намали резултата, а в хода на десетия гейм пред нея се откриха нови три възможности за пробив. Испанката обаче не успя да реализира нито енда от тях и Сакари приключи мача още с първия си мачпойнт.