Кенин е на 1/4-финал в Абу Даби след спасен мачбол и обрат над Путинцева

Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open, 1/8-финал

София Кенин – Юлия Путинцева 3-6, 7-6(5), 6-4

Световната №4 София Кенин се класира за 1/4-финалите на турнира в Абу Даби след победа в три сета над 28-мата в ранглистата Юлия Путинцева. На американката ѝ се наложи да прави обрат, но въпреки това показа класата си и се класира за следващата фаза, където ще се изправи срещу намиращата се в много добра форма Мария Сакари.

Мачът бе много оспорван, като решаващият компонент в крайна сметка се оказаха спечелените на втори сервис точки, където Кенин имаше леко предимство (50%:40%). Впечатление направи не особено добрият сервис на американката – тя не записа нито един ас и направи 7 двойни грешки, докато Путинцева регистрира по 6 и в двата компонента. Освен това двете опонентки имаха напълно еднаква успеваемост при реализираните точки за пробив – 42% (5 от 12).

Путинцева първа поведе в резултата, но Кенин отговори с гейм на нула. След това американката пропусна възможност за пробив и позволи на съперничката си отново да излезе напред в резултата, но успя за втори път да възстанови равенството.

Путинцева си върна водачеството след като в петия гейм Кенин отново пропусна брейкпойнт, а след това казахстанката на свой ред проби и поведе с 5-2. Кенин записа нов гейм на нула в актива си, но това не притесни Путинцева, която веднага след това приключи сета при 6-3 в своя полза.

Двете опонентки си размениха по един гейм в началото на втория сет, след което Кенин осъществи пробив и поведе с 4-1. Путинцева намали пасива си, но американката възстанови разликата от три гейма при 5-2.

Сетът изглеждаше решен, но Путинцева бе на друго мнение. Казахстанката демонстрира много бърза и агресивна игра, с която обърна развоя на сета като спечели четири поредни гейма и поведе с 6-5. Путинцева стигна до мачпойнт, но той бе отразен от Кенин и шампионката на Australian Open доведе сета до тайбрек.

Той започна по-добре за Путинцева, която поведе с 3-1, но след това Кенин осъществи впечатляващ обрат като реализира четири поредни точки. Световната №28 прекъсна серията на опонентката си, но Кенин стигна до два поредни сетбола при 6-4. Първият бе отразен, но при втория си опит американката успя да спечели сета и да избегне поражението.

Кенин проби сервиса на Путинцева в първия гейм на заключителни сет, но казахстанката върна жеста и стигна. Радостта ѝ обаче не трая дълго, тъй като лидерката в схемата изигра най-силния си период в мача като спечели четири поредни гейма и поведе уверено с 5-2. Путинцева обаче бе решена да се бори докрай и в следващите два гейма даде само две точки на Кенин и намали разликата до 5-4.

В десетия гейм Путинцева спаси два поредни мачбола, след което стигна до точка за пробив, но не успя да я реализира. Малко след това Кенин стигна до трета възможност за спечелване на мача, като този път американката не пропусна открилия се пред нея шанс и триумфира с 3-6, 7-6(5), 6-4 след малко под 3 часа игра.