Осака и Свитолина продължават напред на Gippsland Trophy

Gippsland Trophy, 1/8-финал

Наоми Осака – Кейти Боултър 3-6, 6-3, 6-1

Елина Свитолина – Йелена Остапенко 6-7(4), 6-3, 6-2

Наоми Осака се класира за 1/4-финалите на турнира Gippsland Trophy след победа в три сета над 371-вата в света Кейти Боултър. Японката загуби първия сет, но не позволи да се стигне до сензация и осъществи обрат.

На 1/4-финалите Осака ще се изправи срещу победителката от мача между Джоана Конта и Ирина-Камелия Бегу.

Осака записа повече асове (5-4) и направи по-малко двойни грешки (3-7) от своята опонентка. Японката показа много висока ефективност при спечелените на първи сервис точки (86%) и това бе един от решаващите компненти за нейния успех. Осака реализира 42% от точките си за пробив (5 от 12), докато Боултър оползотвори три от седемте си опита (43%).

Осака на три пъти поведе в резултата в първият сет, но Боултър не ѝ позволи да натрупа преднина и успяваше да възстанови равенството. Британката първа стигна до пробив в седмия гейм, а в осмия спаси брейкпойнт на Осака и увеличи преднината си на 5-3. Боултър запази добри си ритъм и спечели четвърти пореден гейм, оформяйки крайното за първия сет 6-3 в своя полза.

Разочароващият резултат не обезкуражи Осака. Напротив – шампионката на US Open започна вихрено втория сет и не след дълго вече водеше убедително с 4-0. В петия гейм японката имаше шанс да реализира нов пробив и окончателно да убие интригата, но Боултър успя да избегне опасността и намали резултата.

Англичанката върна интригата в сета като проби за 4-3, а в осмия гейм имаше възможност за пробив. Осака обаче се измъкна от трудната ситуация у се доближи на гейм от спечелването на сета. Японката стигна до два поредни сетбола, които обаче бяха спасени от нейната опонентка. Малко след това обаче световната №3 стигна до трета възможност, която успя да реализира и спечели сета с 6-3.

Осака започна много силно заключителния сет и натрупа комфортна преднина от 3-0. В четвртия гейм Боултър спаси два брейкпойнта на опонентката си и намали резултата в сета, но веднага след това японката отново направи серия от три поредни гейма и оформи крайното 3-6, 6-3, 6-1 след 1 час и 48 минути игра.

Световната №5 Елина Свитолина също намери място на 1/4-финалите след трисетов успех над Йелена Остапенко. Шампионката на Ролан Гарос за 2017 г. спечели драматично първия сет, но Свитолина успя да обърне развоя на мача и попадна сред най-добрите осем в турнира.

В следващата фаза тя ще се изправи срещу Елизе Мертенс, която по-рано днес победи Каролин Гарсия със 7-6(1), 6-3.

Украинката реализира повече пробиви (7-4) ии маше преимущество при спечелените на първи сервис точки (66%:59%). Освен това Свитолина записа повече асове (5-3) и по-малко двойни грешки (7-11).

Двете опонентки си размениха по един гейм в началото, след което Остапенко реализира първия пробив в мача и поведе с 3-1. Свитолина намали резултата, но след това нейната опонентка проби отново за 5-2. Украинката спечели осмия гейм, а в деветия спаси три сетбола и редуцира пасива си до 5-4.

Силното представяне на световната №5 продължи и тя осъществи пълен обрат, но Остапенко изравни за 6-6 и се стигна до тайбрек. Свитолина поведе с 3-0, но след това латвийката спечели пет поредни точки. Свитолина намали резултата, но след това Остапенко проби отново и спечели тайбрека със 7-4, а с това и сета.

Свитолина започна много силно втората част и поведе с 3-0 след като в третия гейм спаси два брейкпойнта на Остапенко. В следващия гейм обаче самата украинка пропусна две точки за пробив и позволи на своята опонентка да намали резултата. Въпреки това Свитолина не позволи на Остапенко да застраши водачеството ѝ и триумфира с 6-3 във втория сет.

Украинката проби сервиса на Остапенко още в първия гейм на заклчителния сет, след което записа два гейма на нула и поведе убедително с 3-0. Световната №45 върна интригата като проби за 3-2, но Свитолина не даде повече геймове на своята опонентка до края на мача. В последния гейм от срещата украинката пропусна два мачпойнта, но при третия си опит успя да стигне до победата.