Осака и Швьонтек започнаха сезона с победи

Gippsland Trophy, втори кръг

Наоми Осака – Ализе Корне 6-2, 6-2

Кая Юван – Ига Швьонтек 6-2, 2-6, 1-6

Наоми Осака се класира за 1/8-финалите на Gippsland Trophy след убедителна победа в два сета над 53-тата в света Ализе Корне. Шампионката на US Open показа много добра форма в първия си официален мач за годината и даде много поводи за оптимизъм на своите почитатели.

Следващата опонентка на Осака ще бъде намиращата се на 371-во място в световната ранглиста Кейти Боултър.

Световната №3 бе много по-ефективна на сервис, като записа повече асове (6-0) и по-мако двойни грешки (2-4) от Корне. Освен това Осака беше безупречна при възможностите си за пробив, като реализира и четирите брейкпойнта, които се откриха пред нея. В същото време Корне не оползотвори нито един от двата си шанса.

Осака започна мача по чудесен начин, като още в началото успя на два пъти да пробие сервиса на своята опонентка и бързо натрупа убедителна преднина от 4-0. Корне опита да отговори на предизивкателството, но японката продължи да контролира събитията на корта и спечели първия сет с 6-2 след 34 минути игра.

Корне спечели откриващия гейм във втората част и изглеждаше, че този сет ще бъде по-интригуващ. Осака обаче бързо си върна инициативата и спечели следващите пет гейма, като по този начин на практика реши мача. Въпреки резултата нейната опонентка не възнамеряваше да се предава. Корне намали на 5-2, а в осмия гейм спаси мачбол и стигна до точка за пробив.

Тя обаче бе спасена от Осака, а малко след това японката стигна до втора възможност за спечелването на мача, която успя да реализира и така оформи крайното 6-2, 6-2 в своя полза след 1 час и 13 минути на корта.

Шампионката на Ролан Гарос Ига Швьонтек също намери място на 1/8-финалите в турнира. Полякинята загуби първия сет срещу 104-тата в света Кая Юван, но успя да осъществи обрат и започна годината с победа.

В следващата фаза Швьонтек ще се изправи срещу Екатерина Александрова.

Най-сериозното предимство на полякинята бяха точките за пробив, където тя записа 63% успеваемост (5 от 8) срещу едва 25% на Юван (2 от 8). Опонентките записаха по два аса, а Швьонтек направи една двойна грешка повече (3-2), но това не ѝ попречи да триумфира в днешния сблъсък.

Юван на два пъти поведе в в началото на мача, но Швьонтек също спечели първите си две подавания. След това обаче словенската тенисистка подобри значително играта си и спечели четири поредни гейма, триумфирайки с 6-2 в първия сет.

Силното представяне на Юван продължи с гейм на нула в началото на втория сет, но нейанта опонентка не ѝ позволи да стигне до ранен пробив. Словенката отново излезе напред в резултата при 2-1, но след това Швьонтек отново показа играта, с която спечели Ролан Гарос. Световната №17 отново изравни, след което обърна резултата като проби сервиса на Юван в петия гейм.

В шестия Швьонтек спаси две поредни точки за пробив, след което увеличи преднината си на 4-2. Полякинята продължи да владее инициативата и спечели и следващите два гейма, довеждайки мача до решаващ трети сет.

Той също започна с гейм на нула за Юван, но след това Швьонтек отново доминираш изцяло. Полякинята не даде повече геймове на противничката си, като в четвъртия спаси три поредни точки за пробив. В оказалия се последен седми гейм Швьонтек пропусна два мачбола, но продължи да играе по-добре и стигна до трета възможност, която реализира за крайното 2-6, 6-2, 6-1.