Осака се затрудни, но успя да преодолее Томлянович

Miami Open, втори кръг

Наоми Осака – Айла Томлянович 7-6(3), 6-4

Наоми Осака се класира за третия кръг на Мастърс турнира в Маями след трудна победа над Айла Томлянович. Мачът започна доста трудно за японката и тя изоставаше с 3-5 в първия сет, но успя да обърне развитието на сблъсъка и намери място в следващата фаза на надпреварата.

Там четирикратната шампионка от Големия шлем ще се изправи срещу 95-ата в света Нина Стоянович.

Сервисът бе едно от основните оръжия на Осака в днешния мач, като тя записа много повече асове (13-5) и направи по-малко двойни грешки (4-5) от Томлянович. Световната №2 оползотвори три от седемте възможности за пробив, които се откриха пред нея (43%), докато Томлянович реализира два от деветте си брейкпойнта (22%).

Томлянович записа пробив още в първия гейм, но Осака отговори на предизвикателството като бързо обърна резултата и поведе с 2-1. В четвъртия гейм обаче японката пропусна брейкпойнт и позволи на опонентката си да възстанови равенството. Томлянович се възползва по най-добрия начин от колебанията в играта на Осака и записа нов пробив, с който направи резултата 4-2 в своя полза. Осака намали резултата, но в осмия гейм отново пропиля точка за пробив и Томлянович поведе с 5-3.

Сетът изглеждаше решен, но шампионката на Australian Open вдигна значително темпото и възстанови равенството, давайки само една точка на австралийката в следващите два гейма. Силната серия на Осака продължи и тя поведе с 6-5 след като отрази брейкпойнт на Томлянович. Световната №77 обаче успя да спечели дванадесетия гейм и да доведе сета до тайбрек.

В него австралийката поведе с 2-1, но след това Осака заигра значително по-добре и си върна инициативата като поведе с 4-2. Томлянович редуцира пасива си, но след това японката спечели три безответни точки и триумфира със 7-6(3) в първия сет.

Томлянович взе преднина в началото на втората част, но след това пропусна три поредни точки за пробив и Осака изравни. Опонентките си размениха по още два гейма, а в седмия Осака можеше да стигне до обрат след като стигна до два поредни брейкпойнта. Те обаче бяха спасени от Томлянович, която си върна водачеството при 4-3.

Втората поставена възстанови равенството за четвърти път, след което реализира първия пробив в сета и поведе с 5-4. В следващия гейм Томлянович бе много близо до това да върне пробива, но допусна обрат от 40-30 и по този начин Осака оформи крайното 7-6(3), 6-4 в своя полза след 1 час и 41 минути на корта.