Павлюченкова обърна Рибакина и за пръв път е на полуфинал на Големия шлем

Ролан Гарос, четвъртфинал

Елена Рибакина – Анастасия Павлюченкова 7-6(2), 2-6, 7-9

Анастасия Павлюченкова се класира на полуфинал на Ролан Гарос след драматична победа в три сета над световната №22 Елена Рибакина. Рускинята загуби първия сет, но въпреки това намери сили за обрат и успя за пръв път в кариерата си да достигне до финалната четворка на турнир от Големия шлем.

Нейна опонентка на полуфиналите ще бъде Тамара Зиданшек, която по-рано днес елиминира Паула Бадоса.

Рибакина спечели повече точки на сервис (75-69), но за сметка на това нейната опонентка бе значително по-резултатна на ретур (52-38). Световната №22 реализира три от седемте си точки за пробив (43%), докато Павлюченкова оползотвори шест от своите 17 възможности (35%).

Рибакина спаси два брейкпойнта и спечели подаването си в откриващия гейм, но Павлюченкова изравни резултата. Казахстанската тенисистка обаче вдигна значително темпото и реализира първия пробив в мача, след който поведе с 4-1. Световната №32 отговори на предизвикателството и успя да изравни, след което никоя от двете не успя да запише нов пробив и така се стигна до тайбрек.

В него Рибакина на практика реши сета, като натрупа комфортен аванс от 5-0. Павлюченкова опита да навакса изоставането си, но преднината на нейната опонентка бе твърде сериозна и 22-рата в света спечели първата част със 7-6(2).

Вторият сет започна напълно равностойно, като както Рибакина, така и Павлюченкова спечелиха първите си два сервис гейма. Рускинята обаче излезе напред в резултата за трети път, след което проби сервиса на своята опонентка и увеличи аванса си на 4-2. Трикратната четвъртфиналистка на Australian Open продължи да доминира и спечели и следващите два гейма, като по този начин надделя с 6-2 и доведе мача до заключителен трети сет.

Силната серия на Павлюченкова продължи и тя поведе с 2-0, но впоследствие Рибакина преоткри правилния ритъм и обърна резултата. Рускинята обаче успя да върне брейка и да възстанови равенството при 3-3, а в следващите девет гейма и двете бяха безгрешни при своите подавания и така резултатът стана 8-7 в полза на Павлюченкова. Този път обаче Рибакина не успя да възстанови равенството и рускинята реализира решаващ пробив, който ѝ донесе победата с 6-7(2), 6-2, 9-7 след 2 часа и 35 минути на „Филип Шатрие“.