Павлюченкова отстрани и Азаренка

Ролан Гарос, осминафинали

Анастасия Павлюченкова – Виктория Азаренка 5-7, 6-3, 6-2

Паола Бадоса – Маркета Вондрушова 6-4, 3-6, 6-2

Анастасия Павлюченкова е кошмарът на Беларус на Ролан Гарос 2021. След като в предишния кръг отстрани Арина Сабаленка, рускинята успя да победи и Виктория Азаренка след 5-7, 6-3, 6-2, за да стигне до четвъртфиналите в Париж.

Рускинята изигра поредния си прекрасен мач, за да стигне до едва втори успех в седмия си мач срещу бившата №1. Павлюченкова отново демонстрира, че намира най-добрия си тенис в турнирите от Големия шлем, като това е нейно седмо достигане до четвъртфинал на „мейджър“ надпревара и е постигнала това на всеки от четирите турнира. В Париж ще играе на този етап за втори път след 2011-а.

Двубоят срещу Азаренка бе изпълнен с пробиви, като Павлюченкова реализира 8 спрямо 6 на съперничката си, доминирайки с агресивната си игра. В хода на двубоя рускинята реализира 45 уинъра при 27 непредизвикани грешки спрямо 31 печеливши удара и 30 грешки.

В началото на мача двете си размениха по два пробива преди Азаренка да нанесе удара си при 6-5. Затварянето на сета мина през отразяването на два шанса за рибрейк, но все пак двукратната шампионка от Australian Open успя да стигне до успеха при втория си сетбол.

Началото на втория сет отново бе изпълнено с размяна на пробиви – четири в първите пет гейма. Този път обаче Павлюченкова бе тази, която игра по-добре в края и с брейк за 5-3 стигна до изравняване на резултата в сетовете.

В решителната част първите два гейма отидоха на сметката на състезателката на ретур. След 2-1 обаче рускинята пое контрола и не даде нито гейм повече на съперничката си. Все пак и Азаренка имаше своите шансове, но рускинята надделя във всички ключови моменти за поредния си голям успех.

На четвъртфинал тенисистката, която никога не е била част от топ 10, но има общо 37 победи над тенисистки от първите 10, ще срещне победителката от мача между Серина Уилямс и Елена Рибакина.

В топ 8 за първи път в кариерата си е Паола Бадоса. Испанката надделя в много интересен мач над Маркета Вондрушова след 6-4, 3-6, 6-2. В следващия кръг тя ще играе с Тамара Зиданшек, което гарантира и дебют за някоя от двете на полуфинал в „мейджър“ турнир.