Свитолина отстъпи пред Крейчикова и напусна Ролан Гарос

Ролан Гарос, трети кръг

Елина Свитолина – Барбора Крейчикова 3-6, 2-6

Елина Свитолина отпадна от Ролан Гарос след поражение в два сета от Барбора Крейчикова. Миналогодишната четвъртфиналистка в надпреварата не успя да повтори постижението си от предходния сезон, като днешното ѝ поражение в трети кръг бе трето за нея в последните ѝ четири участия в турнира. В същото време Крейчикова, която преди Ролан Гарос спечели титлата в Страсбург, за втора поредна година ще играе на 1/8-финалите в Париж.

Следващата опонентка на Крейчикова ще бъде шампионката на US Open за 2017 г. Слоун Стивънс, която по-рано днес победи нейната сънародничка Каролина Мухова с 6-3, 7-5.

Кейчикова имаше значително превъзходство по отношение на реализираните уинъри (38-20), като освен това бе доста по-резултатна на сервис (42-30). Чехкинята оползотвори шест от 13-те си възможности за пробив (46%), докато Свитолина реализира два от седемте брейкпойнта, които се откриха пред нея (29%).

Противно на прогнозите, които сочеха Свитолина за твърд фаворит, мачът започна много по-добре за световната №33, която поведе с 2-0 след ранен пробив. Крейчикова можеше да направи преднината си още по-убедителна, но в третия гейм пропусна два брейкпойнта и нейната опонентка намали резултата. Това се оказа началото на силна серия за Свитолина, която в следващите два гейма даде само една точка на чехкинята и осъществи пълен обрат, повеждайки с 3-2.

Крейчикова обаче възстанови равенството, след което отново излезе напред в резултата. В последвалия маратонски гейм, продължил почти 15 минути, чехкинята спаси четири точки за пробив на Свитолина и в крайна сметка успя да се наложи, като по този начин увеличи преднината си на 5-3. Шампионката от Страсбург пропусна първия от двата поредни сетбола, до които достигна, но при втория си опит не остави шансове на петата в схемата и спечели сета с 6-3.

Втората част започна по аналогичен начин – Крейчикова поведе с 2-0, но Свитолина върна интригата като спечели третия гейм. Този път обаче чехкинята не позволи на именитата си опонентка да възстанови равенството и вдигна значително темпото, като това ѝ помогна да поведе убедително с 4-1. В шестия гейм Свитолина отрази два поредни брейкпойнта и намали резултата, но Крейчикова не ѝ позволи да продължи да се надява на обрат и триумфира убедително с 6-3, 6-2.