Пегула и Сакари достигнаха до 1/8-финалите в Маями

Miami Open, трети кръг

Каролина Плишкова – Джесика Пегула 1-6, 6-4, 4-6

Мария Сакари – Людмила Самсонова 6-0, 6-1

Джесика Пегула продължава да се представя много силно на Мастърса в Маями като се класира на 1/4-финалите на надпреварата след трисетов успех над поставената под №6 Каролина Плишкова. Това бе четвърта победа над тенисистка от Топ 10 в кариерата на 27-годишната американка, която за пръв път достига до тази фаза на турнира във Флорида.

В битка за място на полуфиналите Пегула ще се изправи срещу Мария Сакари.

Плишкова бе по-агресивна на сервис и записа повеч асове (5-4), но и направи много повече двойни грешки (8-2). Превъзходството не Пегула бе най-сериозно по отношение на спечелените на ретур точки (38-28), като американката реализира шест от 13-те си точки за пробив (46%), докато Плишкова оползотвори три от деветте си брейкпойнта (33%).

Мачът започна вихрено за Пегула, която на два пъти проби сервиса на бившата №1 в света и бързо натрупа комфортен аванс от 4-0. Американката можеше окончателно да убие интригата в сета, но в петия гейм пропусна три брейкпойнта и позволи на Плипкова да намали резултата. В следващия гейм обаче ролите бяха разменени и Пегула поведе с 5-1 след като нейната опонентка пропиля две точки за пробив. Световната №33 стигна до сетпойнт, който не успя да реализира, но малко след това оползотвори втората си възможност за спечелването на сета и се наложи убедително с 6-1.

Двете опонентки си размениха по един гейм в началото на втората част, след което Пегула записа нов пробив и направи резултата 4-1 в своя полза. Мачът изглеждаше решен, но Плишкова осъществи зрелищен обрат като на два пъти проби сервиса на американката и спечели пет поредни гейма, триумфирайки с 6-4 в сета.

Пегула на два пъти поведе в заключителния сет, но Плишкова успяваше да възстанови равенството, след което чехкинята реализира първия пробив в сета, след който поведе с 4-2. Световната №6 можеше да направи огромна крачка към победата, но в седмия гейм пропусна брейкпойнт и Пегула намали резултата. Американката проби сервиса на своята опонентка и възстанови равенството при 4-4, след което успя да направи пълен обрат.

В десетия гейм Пегула стигна до три поредни мачпойнта, но Плишкова отрази първия. при втората си възможност обаче представителката на домакините постигна целта си и оформи крайното 6-1, 4-6, 6-4 след 2 часа и 11 минути на корта.

Нейната съперничка на 1/8-финалите – Мария Сакари, си осигури доста по-бързо и лесно място в следващата фаза. Гъркинята даде само един гейм на 126-ата в ранглистата Людмила Самсонова, като това бе четвъртият случай в кариерата на Сакари, в който тя губи само един гейм в мач от основна схема на WTA турнир.

И двете опонентки записаха по четири аса, но Сакари направи по-малко двойни грешки (1-4). Гъркинята имаше значително преимущество при спечелените както на сервис (29-19), така и на ретур точки (31-12), като освен това оползотоври шест от 14-те си точки за пробив (43%), докато Самсонова не реализира нито един от петте си брейкпойнта.

Сакари взе инициативата от самото начало като записа пробив още в първия гейм, след което отрази две точки за пробив на Самсонова и увеличи преднината си на 2-0. Гъркинята продължи да доминира категорично над совята опонентка и спечели и следващите четири гейма, приключвайки сета при 6-0 в своя полза за едва 27 минути.

Вторият сет протече по идентичен начин и Сакари бързо поведе с 4-0, след като в четвъртия гейм спаси три точки за пробив на Самсонова. В петия обаче самата гъркиня пропиля два брейкпойнта и позволи на опонентката си да намали резултата. Световната №25 обаче отговори с гейм на нула, след което стигна до три поредни мачбола. Самсонова спаси първите два, но при третия си опит Сакари успя да си гарантира място в следващата фаза на турнира, побецдавайки категорично с 6-0, 6-1.

За 1/4-финалите се класира и втората в схемата Наоми Осака, на която бе присъдена служебна победа след оттеглянето от турнира на световната №95 Нина Стоянович. Сръбкинята не излезе на корта заради травма в дясното бедро.