Пиронкова не може да спре: Не даде сет на Векич и е на осминафинал в Ню Йорк

US Open, трети кръг
Цветана Пиронкова – Дона Векич 6-4 6-1

Цветана Пиронкова играе невероятен тенис и се класира за осминафиналите на US Open, като по този начин изравни най-доброто си постижение в Ню Йорк от 2012. Българката, която се завърна след три години пауза, преодоля трета поредна съперница в първия си турнир от 2017 насам, и то отново без да загуби сет. Бившата №31 в света надигра 24-ата в ранглистата Дона Векич с 6-4 6-1.

В първата фаза бившата полуфиналистка от Уимбълдън елиминира Людмила Самсонова, а после поднесе най-голямата изненада. Българката отстрани финалистката от Australian Open Гарбине Мугуруса след 7-5 6-3 и даде заявка за нещо голямо. В следващата фаза я очаква Ализе Корне.

Днес Цветана не допусна нито една двойна грешка и се възползва от осемте на хърватката. Вкарваше само 51% от първите си сервиси, но спечели 76% от разиграванията в тези случаи. Отрази три от четири брейкбола и материализира всички пет възможности, които имаше в подаванията на Векич. Голямата разлика бе в непредизвиканите грешки – едва 7 за българката и цели 31 за 24-ата в света.

Tsvetana Pironkova

Мачът започна зле за Пиронкова и Векич спечели гейм на нула. Направи впечатление, че лявото бедро на българката е превързано и това оправда опасенията за травма, които половдивчанката е получила в мача срещу Гарбине Мугуруса. Последва чудесен отговор на Пиронкова. Българката върна жеста на опонентката си и отговори с гейм на нула.

Векич показа, че стратегията ѝ ще бъде да накара Пиронкова да се движи възможно най-много по корта и така да се възползва от травмата на опонентката си. Българката демонстрира чудесна защита, но в няколко ситуации не ѝ достигна шанс. Векич отново атакуваше агресивно, но бившата ни първа ракета изчакваше търпеливо своите моменти и с няколко отлично пласирани уинъра успя да стигне до ново равенство в геймовете.

Агресивните атаки на хърватката този път постигнаха желания ефект и тя поведе в резултата за трети път, записвайки нов гейм на нула. Пиронкова отново не допусна Векич да се откъсне напред в резултата и стигна до ново равенство след много интелигентна и разумна игра – 3-3. Българката пропиля аванс от 30-0, но внезапна загуба на концентрация от страна на Векич доведе до две непредизвикани грешки на хърватката и родната тенисистка поведе в резултата за пръв път от началото на мача – 4-3.

Пиронкова успя да спаси две точки за спечелването на гейма, но при третия опит Векич успя, макар и с помощ от мрежата. Векич спечели първата точка, но Пиронкова осъществи обрат, след което две поредни двойни грешки на хърватката наклониха везните в полза на Цвети. Векич показа видими признаци на нервност, като хвърли ракетата си на корта след едно от разиграванията.

Pironkova

Българката показа изключително хладнокръвие в оказалия се последен сет от гейма и не позволи на Векич да я изненада по никакъв начин. Хърватката отново показа раздразнението си, като след едно от разиграванията запрати топката в трибуните – 6-4.

Векич реши да увеличи скоростта на сервиса и рискът се отплати. Пиронкова бе видимо затруднена, а хърватката приключи гейма с директна точка от сервис. Агресията на Векич този път се обърна срещу нея. Пиронкова се защитаваше чудесно и тов доведе до нови непредизвикани грешки на хърватката и гейм за бившата ни първа ракета.

Опитът на българката каза своята дума и тя се възползва чудесно от колебанията на своята опонентка. След едно от разиграванията Векич отново изпусна нервите си, като проведе разговор на доста висок глас със своя треньор, след което геймът завърши с двойна грешка от нейна страна – 2-1.

Българката затвърди пробива успешно и взе психологическото предимство в двубоя, а след това реализира още един брейк и остана само на два гейма от успеха. Стигна до два мачбола още от посрещане в седмия гейм и реализира първия – 6-4 6-1.