Радукану претърпя поражение при дебюта си в Индиън Уелс

BNP Paribas Open, втори кръг

Ема Радукану – Алиаксандра Саснович 2-6, 4-6

Алиаксандра Саснович елиминира шампионката на US Open Ема Радукану и се класира за трети кръг на турнира в Индиън Уелс. Белорускинята изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона, като реализира ранен пробив в първия сет, а във втория осъществи обрат от 2-4. По този начин Саснович прекрати серията на Радукану от 10 поредни победи и записа втората си победа над тенисистка от Топ 50 от началото на сезона.

Нейна опонентка в трети кръг ще бъде Симона Халеп, която в първия си мач отстрани Марта Костюк.

Саснович беше по-резултатна както на сервис (36-26), така и на ретур (28-25), като в същото време направи и по-малко двойни грешки (3-4). Белорускинята реализира пет от единадесетте си точки за пробив (45%), докато Радукану оползотвори два от своите пет брейкпойнта (40%).

Мачът започна с гейм на нула за Радукану, но Саснович успя да овладее устрема на британката като пласираше високи топки в дъното на корта. Това наруши ритъма на британката и позволи на световната номер 100 да реализира ранен пробив за 3-1.

Радукану редуцира пасива си с нов сервис гейм на нула, но Саснович не позволи на опонентката си да ѝ отнеме инициативата и започна да играе по-офанзивно. Шампионката на US Open не успяваше да се справи с атаките от основната линия на белорускинята и Саснович записа нов брейк, след който спечели първия сет с 6-2.

В хода на първия сет и двете опонентки записаха по осем уинъра, но Саснович направи само 4 непредизвикани грешки срещу 12 на Радукану.

Саснович успя да пробие в началото на втория сет след маратонски гейм, продължил почти 10 минути, но Радукану веднага върна брейка, след което продължи да поставя белорускинята под напрежение и осъществи обрат за 2-1. Родената в Минск тенисистка възстанови равенството, но веднага след това шампионката на US Open изигра най-силните си минути в двубоя и проби за 4-2.

Радостта на британката обаче не продължи дълго. Сервисът на Радукану се влоши значително, а едновременно с това броят на грешките ѝ започна да се увеличава. В същото време Саснович продължи да бъде много стабилна в защита и да подбира много добре моментите за контраатака. Това позволи на белорускинята да реализира два поредни пробива, с които оформи крайното 6-2, 6-4 след близо час и половина на корта.

„Гледах някои от мачовете ѝ на Уимбълдън и US Open. Тя е много талантливо момиче. Има силен форхенд, бекхендът ѝ също е добър. Освен това винаги се опитва да играе агресивно. Мисля, че изиграх много добър мач. Тя спечели US Open, докато аз отпаднах в първи кръг в Ню Йорк, така че влязохме в двубоя от доста различни позиции. Въпреки това обаче излязох на корта с мисълта да се насладя на играта. Напрaвих всичко правилно и съм много щастлива от този резултат“ – каза белорускинята в интервюто на корта.