Фернандес елиминира и Кербер за първия си „мейджър“ четвъртфинал

Фернандес елиминира и Кербер за първия си "мейджър" четвъртфинал

US Open, осминафинал

Лейла Фернандес – Анджелик Кербер 4-6, 7-6(5), 6-2

Лейла Фернандес продължи сензационното си представяне на Откритото първенство на САЩ с победа в три сета над Анджелик Кербер на осминафиналите в надпреварата. Канадката не бе никак далеч от това да напусне турнира, след като загуби първия сет и изоставаше с 2-4 във втория, но успя да намери сили за обрат и във втори пореден мач надделя над шампионка от Големия шлем.

В следващата фаза световната №73 ще се изправи срещу Елина Свитолина.

Канадката игра доста по-офанзивно и записа повече асове (3-0) и уинъри (45-28), но в същото време регистрира и значително по-висок брой двойни (6-0) и непредизвикани грешки (34-22). Фернандес бе по-резултатна както на сервис (61-51), така и на ретур (41-40), като в същото време реализира един пробив повече от Кербер (5-4).

Кербер проби още в първия гейм, но Фернандес веднага върна брейка, след което осъществи пълен обрат за 2-1. Германката възстанови равенството, но веднага след това нейната опонентка реализира нов пробив за 4-2. Тийнейджърката можеше да направи преднината си още по-убедителна, но пропусна няколко геймбола и позволи на Кербер да редуцира пасива си.

След почивката шампионката в турнира за 2016 г. се завърна като преобразена на корта и изигра най-силния си период в мача. Кербер затвърди пробива си и възстанови равенството, след което записа два поредни гейма на нула и по този начин спечели първия сет с 6-4.

Втората част започна с гейм на нула за Фернандес, но Кербер успя отново да поеме контрола върху играта и направи резултата 3-1 в своя полза, след което съхрани разликата от два гейма до 4-2. Изправена пред поражение, канадката започна да рискува повече при атаките. Този подход се отплати и световната №73 осъществи обрат за 5-4.

Кербер изравни резултата, но Фернандес отговори с гейм на нула, след което имаше възможност да приключи сета. Тийнейджърката обаче не успя да се възползва от открилия се пред нея шанс и така се стигна до тайбрек.

Фернандес поведе убедително с 5-1 и изглеждаше, че е съвсем близо до това да изравни резултата в мача. Кербер обаче прояви пословичната германска непримиримост и върна интригата, като намали резултата на 5-4. Канадката стигна до два поредни сетбола, първият от които бе пропуснат. При втората си възможност обаче световната №73 не допусна грешка и се наложи със 7-6(5) във втората част.

Заключителният сет започна равностойно, като Кербер на два пъти поведе в резултата, но Фернандес не ѝ позволи да осъществи ранен пробив. Именно канадката успя да запише първия брейк, който затвърди с гейм на нула и по този начин направи резултата 4-2 в своя полза. Фернандес продължи да доминира и записа нов пробив, след което спаси два брейкпойнта и спечели осмия гейм, триумфирайки с 4-6, 7-6(5), 6-2 след 2 часа и 18 минути игра.

В другите осминафинали при жените, играни снощи, Арина Сабаленка победи Елизе Мертенс (6-4, 6-1), а Барбора Крейчикова надделя над Гарбине Мугуруса (6-3, 7-6).