Серина имаше проблеми в първия сет, но се наложи над Потапова

Australian Open, трети кръг

Серина Уилямс – Анастасия Потапова 7-6(5), 6-2

Серина Уилямс се класира за 1/8-финалите на Откритото първенство на Австралия след победа в два сета над 101-вата в света Анастасия Потапова. Американката не бе никак далеч от това да загуби първия сет, но успя да запише своята 90-а победа в турнира и да намери място в следващата фаза.

Там тя ще срещне много по-сериозно препятствие в лицето на световната №7 Арина Сабаленка.

Уилямс имае много сериозно превъзходство при спчелените на първи сервис точки като регистрира 77% успеваемост по този показател, докато статистиката на Потапова показваше доста по-скромните 47%. Американката реализира пет от осемте си брейкпойнта (63%), докато нейната опонентка оползотвори само три от дванадесетте си точки за пробив (25%). Освен това Уилямс записа 9 аса срещу само 2 за Потапова.

Мачът започна с гейма на нула за рускинята, но във втория тя пропусна три точки за пробив и позволи на Уилямс да изравни. Двете си размениха по още един гейм, след което американката пропусна брейкпойнт в петия и позволи на Потапова отново да излезе напред в резултата при 3-2.

В шестия гейм рускинята стигна до три поредни точки за пробив, но всичките бяха спасени от Уилямс. Потапова пропусна още две възможности да спечели гейма, но впоследствие пред нея се откри още един шанс и в крайна сметка тя успя да запише първия пробив в мача, повеждайки с 4-2.

Уилямс също проби сервиса на опонентката си и намали своето изоставане в сета, но Потапова възстанови разликата от два гейма при 5-3. Носителката на 7 титли от Australian Open обаче също записа нов пробив и изравни резултата, след което две те си размениха по един гейм и така се стигна до тайбрек.

Потапова реализира ранен пробив и поведе с 3-1, а впоследствие бе близо до спечелването на сета след като съхрани аванса си до 5-3. Уилямс обаче реализира четири безответни точки и по този начин успя да спечели оспорвания първи сет, продължил 1 час и 3 минути.

Двете опонентки си размениха по един гейм в началото на втората част, след което американката реализира пробив и поведе убедително с 4-1. Потапова намали изоставането си след като спечели шестия гейм на нула, но след това Уилямс отново вдигна темпото и спечели мача със 7-6(5), 6-2 след час и 39 минути на корта.