Серина показа колебания, но записа втора победа в Париж

Ролан Гарос, втори кръг

Серина Уилямс – Михаела Бузарнеску 6-3, 5-7, 6-1

Серина Уилямс се класира за трети кръг на Откритото първенство на Франция, след като победи намиращата се на 174-то място в световната ранглиста Михаела Бузарнеску. Американката изненадващо загуби сет срещу наглед непретенциозната си опонентка, но в заключителната част от мача показа класата си и не остави никакво съмнение в това коя от двете заслужава да продължи напред в турнира.

В трети кръг Уилямс ще се изправи срещу своята сънародничка Даниел Колинс, която по-рано днес елиминира Анхелина Калинина.

В хода на мача американката записа пет аса срещу нито един на Бузарнеску и направи много по-малко двойни грешки (2-7). Уилямс бе по-резултатна както на сервис (57-49), така и на ретур (40-25) и реализира пет от 14-те си точки за пробив (36%), докато Бузарнеску оползотвори два от своите седем брейкпойнта (29%).

Началото на мача бе много равностойно и оспорвано, като Уилямс на три пъти излезе напред в резултата, но Бузарнеску неизменно успяваше да изравни. Първата възможност за пробив се откри пред американката при резултат 3-2, но тя не успя да се възползва от шанса си и нейната опонентка възстанови равенството.

Световната №8 обаче заигра много по-добре и отново взе водачеството, а след това успя да реализира първия пробив в мача и поведе с 5-3. Американката продължи да играе много силно и затвърди брейка с гейм на нула, като по този начин спечели откриващия сет с 6-3.

Серията на Уилямс бе на път да продължи, но трикратната шампионка на Ролан Гарос пропусна два поредни брейкпойнта в началото на втория сет и Бузарнеску поведе. Американката обаче успя да изравни, след което двете си размениха по още един гейм за 2-2. Впоследствие обаче по-младата от сестрите Уилямс отново пропиля две поредни възможности за пробив и се оказа догонваща в резултата, а малко по-късно Бузарнеску реализира първия си брейк в двубоя и поведе с 4-2.

Уилямс обаче върна пробива и успя да изравни, а впоследствие паритетът се запази и при 5-5. След това обаче американката за трети път в сета пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Бузарнеску да спечели подаването си. Румънката се възползва от колебанията в играта на именитата си опонентка и реализира решаващ пробив, който ѝ донесе успеха със 7-5 и така се стигна до решаващ трети сет.

В най-важния етап от мача носителката на 23 титли от Големия шлем показа как е заслужила мястото си сред най-великите в спорта. Уилямс напомни за най-силните си дни на корта и въпреки неимоверните усилия на Бузарнеску, успя на два пъти да пробие сервиса на румънката и да натрупа комфортна преднина от 4-0. Втората ракета на САЩ можеше почти да реши мача, но в петия гейм пропусна точка за пробив и Бузарнеску прекъсна серията ѝ.

Това обаче бе само временно колебание за бившата №1 в света. Уилямс успя да възстанови разликата от четири гейма, след което приключи мача по възможно най-добрия начин – с пробив на нула, оформяйки крайното 6-3, 5-7, 6-1 след малко над два часа игра.