Халеп пропусна два мачбола, но продължава напред в Мадрид

Mutua Madrid Open, първи кръг

Симона Халеп – Сара Сорибес Тормо 6-0, 7-5

Симона Халеп се класира за втори кръг на WTA 1000 турнира в Мадрид след двусетов успех над представителката на домакините Сара Сорибес Тормо. Двукратната шампионка от Големия шлем си позволи отпускане във втория сет и допусна изравняване от 5-1, но въпреки това успя да запази контрола върху мача и продължи напред в надпреварата.

В следващата фаза румънката ще се изправи срещу Магда Линет или Сайсай Женг.

Преимуществото на Халеп бе най-сериозно по отношение на спечелените на ретур точки (37-17), като освен това третата псотавена бе по-резултатна на сервис (29-23) и направи по-малко двойни грешки (1-4). Бившата №1 в света реализира седем от 13-те си точки за пробив (54%), докато нейната опонентка оползотвори три от петте си брейкпойнта (60%).

Сорибес Тормо опита да играе агресивно и да постави Халеп под напрежение от самото начало, но стратегията на испанката бързо се обърна срещу нея. Световната №46 допусна двойна грешка още в първото разиграване, след което го направи още два пъти до края на сета. От своя страна Халеп атакуваше много мощно и прецизно по цялата ширина на корта, като освен това показа чудесна игра при мрежата.

През първата част румънката бе пълна господарка на корта, като успя на три пъти да пробие сервиса на Сорибес Тормо, след което завърши сета с гейм на нула и надделя категорично с 6-0 само за 28 минути.

Халеп продължи да доминира и записа ранен пробив във втория сет, но нейната опонентка върна брейка и възстанови равенството, печелейки първия си гейм от началото на мача. Шампионката на Уимбълдън обаче бързо си върна инициативата и спечели следващите четири гейма (три от тях на нула), натрупвайки комфортна преднина от 5-1.

Очевидно решила, че мачът е спечелен, румънката намали значително темпото и започна да играе доста по-дефанзивно, от което Сорибес Тормо се възползва максимално. Испанката спечели подаването си в седмия гейм, след което проби за 5-3. Халеп достигна до два поредни мачпойнта, които обаче бяха спасени от световната №46 и тя редуцира пасива си до само един гейм. Поставената под №3 опита да отговори на предизвикателството, но Соребес Тормо записа нов пробив и възстанови равенството при 5-5.

Халеп обаче успя да си върне инициативата като проби сервиса на опонентката си и отново се доближи до победата. Вторият сет приключи така, както и първият – с гейм на нула в полза на румънката, която триумфира с 6-0, 7-5 след 1 час и 24 минути игра.