Халеп е на полуфинал в Щутгарт след нова чиста победа

Porsche Tennis Grand Prix, 1/4-финал

Симона Халеп – Екатерина Александрова 6-1, 6-4

Симона Халеп се класира за полуфиналите на WTA 500 турнира в Щутгарт след победа в два сета над 34-тата в света Екатерина Александрова. Двукратната шампионка от Големия шлем изигра нов силен мач на германска земя и записа втора поредна победа без загубен сет. По този начин румънката достигна до тази фаза на надпреварата за трети път, след като преди това го постигна през 2015 г. и 2017 г.

Следващата опонентка на Халеп ще бъде победителката от мача между Арина Сабаленка и Анет Контавейт.

Бившата №1 в света записа повече асове (3-1) и по-малко двойни грешки от опонентката си (2-5), като в същото време имаше осезаемо предимство по отношение на спечелените точки както на сервис (39-26), така и на ретур (32-21). И двете тенисистки имаха по 10 възможности за пробив, като реализираните такива бяха 5-2 в полза на Халеп.

Поставената под №2 в схемата установи категорична доминация от самото начало и в първите пет гейма само веднъж позволи на Александрова да поведе в точките. Румънката осъществи два пробива и на практика реши сета, натрупвайки солидна преднина от 5-0, преди рускинята все пак да успее да прекъсне серията ѝ.

Световната №3 обаче отново взе инициативата и стигна до три поредни точки за спечелването на сета. Александрова спаси първата, но Халеп вече не можеше да бъде спряна и при следващата си възможност румънката приключи първата част, надделявайки убедително с 6-1.

Шампионката на Уимбълдън поведе и в началото на втория сет, но Александрова осъществи пълен обрат и направи резултата 2-1 в своя полза. Халеп обаче изравни с гейм на нула, след което успя да пробие сервиса на рускинята и да си върне водачеството при 3-2.

Румънската тенисистка увеличи преднината си, като спечели шестия гейм, но Александрова отново редуцира пасива си до само един гейм, а впоследствие проби за 4-4. Халеп обаче записа нов пробив, след което последва най-дългият и драматичен гейм в мача.

Александрова стигна до два поредни брейкпойнта, но те бяха отразени от Халеп, пред която се откри възможност за спечелването на мача. Световната №34 обаче избегна опасността, а малко по-късно отрази още един мачпойнт. Впоследствие обаче рускинята пропусна още две точки за пробив и това даде възможност на Халеп да стигне до нов мачбол. Третият опит се оказа щастлив за румънката и тя записа втора поредна чиста победа в турнира, триумфирайки с 6-1, 6-4 след 72 минути на корта.