Мертенс надделя над Халеп и достигна до 1/4-финалите в Мадрид

Mutua Madrid Open, 1/8-финал

Симона Халеп – Елизе Мертенс 6-4, 5-7, 5-7

Елизе Мертенс се класира за 1/4-финалите на турнира в Мадрид, след като елиминира една от основните фаворитки – Симона Халеп. Белгийката изигра най-силния си мач от началото на надпреварата и заслужи мястото си сред най-добрите осем, като по този начин взе реванш от световната №3 за загубения финал в Прага миналото лято.

Нейна опонентка в следващата фаза ще бъде Арина Сабаленка, която записа разгромна победа над Джесика Пегула (6-1, 6-2).

И трите аса в мача бяха в актива на Мертенс, като и двете опонентки направиха доста двойни грешки – общо 19 (9 за Мертенс и 10 за Халеп). Двукратната шампионка от Големия шлем спечели повече точки на сервис (60-53), но за сметка на това белгийката бе по-резултатна на ретур (56-42) и реализира един пробив повече (8-7).

Мертенс първа успя да поведе в резултата, но след това белгийката пропусна три поредни точки за пробив и това позволи на Халеп да възстанови равенството. Румънката осъществи пълен обрат, след като проби сервиса на опонентката си в третия гейм, а впоследствие Мертенс пропиля още един брейкпойнт и шампионката на Уимбълдън увеличи преднината си на 3-1.

Белгийката също успя да запише пробив, който ѝ помогна да възстанови равенството, но радостта ѝ не трая дълго. Халеп отново пое контрола върху мача и в следващите два гейма даде само една точка на своята опонентка, повеждайки с 5-3. Мертенс намали резултата като спечели подаването си на нула, но веднага след това световната №3 направи същото и се наложи с 6-4 в първата част.

Вторият сет започна много по-добре за Мертенс, която поведе с 2-0 след ранен брейк. Пробивите започнаха да идват един след друг и в следващите три гейма никоя от опонентките не успя да спечели подаването си, като по този начин резултатът стана 3-2 в полза на световната №16.

Халеп първа успя да затвърди пробива си и възстанови равенствтото, след което успя да поведе за пръв път от началото на сета. Мертенс обаче върна пробива и резултатът отново бе изравнен, а впоследствие белгийката записа гейм на нула и си върна водачеството при 5-4. Халеп отново изравни, но след това световната №16 записа два поредни гейма на нула и по този начин надделя със 7-5 във втория сет.

Мертенс спечели първия гейм и в заключителната част, но Халеп прекъсна серията ѝ и обърна резултата. В маратонския четвърти гейм шампионката на Уимбълдън отрази точка за пробив и увеличи преднината си на 3-1, но нейната опонентка върна интригата като спечели подаването си на 15, след което записа пробив за 3-3.

Халеп си върна водачеството, но Мертенс успя да обърне резултата и взе преднина от 5-4, доближавайки се само на гейм от победата. Румънката отново изравни, но нейната опонентка бързо си извоюва ново предимство, след което достигна до два поредни мачбола. Халеп спаси първия, но Мертенс оползотвори втората си възможност и триумфира с 4-6, 7-5, 7-5 след 2 часа и 36 минути на корта.