След нов паметен финал: Наоми Осака е шампионка на US Open

US Open, финал

Наоми Осака – Виктория Азаренка 1-6, 6-3, 6-3

Наоми Осака е шампионка на US Open за 2020 г. Японката осъществи зрелищен обрат срещу Виктория Азаренка и спечели своята втора титла в турнира и общо трета от Големия шлем. Японката изигра катастрофален първи сет, но след това отново показа обичайното си ниво и вдигна трофея на „Флашинг Медоус“ за втори път през последните две години.

Осака и Азаренка трябваше да се срещнат и на финала на Western & Southern Open, но тогава японката се оттегли заради контузия. Показаното от нея и Азаренка тази вечер накара феновете да съжаляват, че са нямали възможност да видят още един мач между тях.

Първият гейм в мача бе спечелен от Азаренка. Осака атакуваше смело и с много сила, но това и донесе негативи, след като японката записа двойна грешка, след което геймът приключи с непредизвикана грешка от нейна страна. Силните минути за Азаренка продължихам като белорускинята удвои преднината си след гейм на нула. В следващия гейм офанзивният подход на Осака най-после започна да се отплаща и японката намали резултата на 2-1.

Azarenka_US Open

Азаренка продължи да бъде безупречна на първи сервис и това и помогна да поведе с 3-1, като завърши гейма със зрелищен уинър. Осака опита да отговори в следващия гейм и поведе с 30-15, но след това допусна последователно двойна и непредизвикана грешка и така подари гейма на опонентката си. Това продължи и през следващия гейм, когато Осака допусна още няколко непредизвикани грешки и така Азаренка поведе уверено с 5-1.

В седмия гейм, оказал се последен за сета, Осака отново рискуваше максимално на сервис, но Азаренка демонстрира чудесна защита, а непредизвиканите грешки на шампионката за 2018 г. продължиха да идват една след друга. Така Виктория Азаренка спечели първия сет след само 29 минути игра и направи първата крачка към трофея.

Статистиката след първия сет показваше цели 13 непредизвикани грешки за Осака срещу 3 за Азаренка. Белорускинята имаше огромно предимство по отношение на вкаран първи сервис (94% за нея срещу 64% за Осака), както и спечелени точки на първи сервис (75% срещу 44%).

Azarenka

В началото на втория сет изглеждаше, че Осака отново изпитва дискомфорт в лявото си бедро и Азаренка се възползва от това. Белорускинята накара своята съперничка да се движи по целия корт, като тактиката се оказа успешна и тя поведе с 1-0.

Осака реализира първия ас в мача, но това не промени ситуацията на корта. Японката отново изглеждаше припряна и изнервена, докато Азаренка продължи да показва много презицна игра и поведе с 2-0. Изненадващо предвид развоя на мача, следващият гейм бе спечелен от Осака. Азаренка имаше шанс да увеличи още преднината си и до голяма степен да реши сблъсъка, но в края на гейма белорускинята загуби концентрация и това позволи на нейната съперничка да запази интригата. Осака напомни за най-добрите си дни и успя да изравни геймовете, но радостта ѝ не трая дълго.

Osaka

В следващия гейм Азаренка отново беше безупречна и прекъсна серията на опонентката си, като поведе с 3-2. Веднага след това обаче отново видяхме Осака на познатата висота. Бившата лидерка в ранглистата записа гейм на нула и отново завърза интригата в сета. Въпреки продължаващите болки в бедрото Осака стигна до пробив и поведе с 4-3. Този път Азаренка бе тази, която изглеждаше разколебана, а доста иронично на фона на показаното в първия сет геймът приключи с непредизвикана грешка на двукратната шампионка на Australian Open.

Осака продължи да доминира, като поведе с 5-3, а деветият гейм, продължил почти 10 минути, бе най-зрелищният от началото на мача. Атаките на Осака ставаха все по-силни и прецизни, но Азаренка се бореше неуморно за всяка точка. Въпреки това отново японката бе тази, която надделя и така доведе мача до решаващ трети сет.

Той започна с директна точка от сервис за Осака, а малко след това шампионката за 2018 г. пласира два чудесни удара на линията, които не оставиха шанс на Азаренка и японката поведе с 1-0. Азаренка успя да възстанови равенството, но Осака продължи да демонстрира много прецизн и динамична игра и стигна до пробив, повеждайки с 3-1.

Случилото се в петия гейм илюстрира съвсем ясно сривът в играта на Азаренка. Белорускинята поведе с 40-0, но пропиля и трите брейкпойнта, докато Осака спечели пет поредни точки и направи разликата 4-1 в своя полза.

В следващия гейм пред Осака се откриха цели четири точки за пробив, но Азаренка нямаше намерение да се предава. Белорускинята отново показа своята непримиримост, като успя да обърне резултата в своя полза, след което приключи гейма с третия си ас в от началото на мача.

Азаренка отново започна да намира ритъма си от първия гейм като пласира две поредни топки на линията, които направиха Осака безпомощна. В последното разиграване японката направи непредизвикана грешка, при което показа видими признаци на нервност и раздразнение от това, че резултатът вече бе 4-3.

Въпреки това обаче Осака вече не можеше да бъде спряна. Японката беше безкомпромисна в следващите два гейма и спечели своята втора титла от US Open.

Naomi Osaka

„Казват, че третият път е щастлив, но на мен явно ще ми се наложи да опитам отново“ сподели с усмивка Азаренка на церемонията след двубоя.

„Поздравления за Наоми. Надявам се да играем една срещу друга на още много финали. Благодаря на USTA за чудесната организация. Истински щастлива съм, че имах възможност да играя на толкова голям турнир. Прекрасно е, че отново можем да радваме феновете. Не тези по трибуните, за съжаление, но тези пред телеивиознните екрани от всички краища на света. Огромни благодарности и на хората от щаба ми. Извъряхме много дълъг път заедно и беше наистина невероятно изживяване“ каза още белорускинята.

„Най-напред бих желал да поздравя Вика. Надяваме се да не се срещаме на финал повече, зашото за мен не беше толкова забавно“ пошегува се Осака. „Като малка те гледах как играеш и да споделя един корт с теб, и то на финал от Големия шлем, е наистина удивително. Благодаря на организаторите за всички усилия, които положиха, за да организират този турнир, както и на спонсорите и персонала. Най-вече искам да благодаря на семейството ми, защото нямаше да стигна дотук без вас“.

С трофея си от тазгодишното издание на турнира в Ню Йорк Осака стана първата азиатка, печелила три титли от Големия шлем. Благодарение на този успех тя ще се изкачи до 3-то място в световната ранглиста след нейното обновяване в понеделник.