Патриция Тиг спечели титлата в Истанбул след обрат срещу Южени Бушар

TEB BNP Paribas Tennis Championship Istanbul, финал

Южени Бушар – Патриция Мария Тиг 6-2, 1-6, 6-7

Патриция Тиг спечели титлата на турнира на WTA в Истанбул след зрелищен мач срещу Южени Бушар, продължил два часа и половина. По този начин 26-годишната румънка спечели своя първи трофей в тура, докато Бушар не е печелила WTA надпревара откакто триумфира в Нюрнберг през 2014 г.

Мачът започна по перфектен начин за Бушар, която още в самото начало стигна до пробив поведе с 3-0, давайки само две точки на опонентката си. Тиг прекъсна серията на опонентката си, след което си размениха по един гейм на нула, довеждайки резултата до 4-2. Бушар обаче не позволи на румънката да застраши водачеството ѝ, като реализира нов пробив и така приключи сета в своя полза след 37 минути игра.

Eugenie Bouchard

Вторият сет също започна с пробив, но този път той бе на сметката на Тиг, която поведе с 2-0. Бушар намали на 2-1, но това се оказа единственият спечелен от нея гейм в този сет. Веднага след това румънката вдигна значително темпото и не остави шансове на своята съперничка, като спечели четири поредни гейма и приключи сета при 6-1 в своя полза.

Тиг продължи да доминира осезаемо и в началото на заключителния сет. Световната №86 започна с гейм на нула, след което продължи със силните изяви и успя да направи преднината си 3-0, а в последствие съхрани тази разлика до 4-1.

Мачът изглеждаше решен, но Бушар върна интригата като записа пробив и направи резултата 4-3. Тиг спечели следващия гейм и поведе с 5-3, но бившата финалистка на Уимбълдън стигна до нов пробив и изравни геймовете, след като в деветия спаси цели три мачбола на Тиг.

Румънката отговори с гейм на нула и отново излезе напред в резултата, за да се стигне до инфарктния 12-и гейм, в който Тиг стигна до три поредни мачбола, но всичките бяха спасени от Бушар. В последствие канадката приключи гейма още с първата си възможност и така се стигна до тайбрек.

В него съперничките си размениха по две точки, след което Тиг стигна до пробив и поведе с 5-2, правейки огромна крачка към титлата. Румънката стигна до нов мачпойнт при 6-3, но Бушар отново успя да се спаси. При петия си опит обаче Тиг не допусна грешка и така спечели тайбрека със 7-4, а заедно с него и трофея от турнира.