Световната №292 с най-голямата изненада от началото на сезона

Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open

Анастасия Гасанова – Каролина Плишкова 6-2, 6-4

Сезон 2021 е в своето начало, но вече имаме първата огромна изненада. Тя бе дело на руската квалификантка Анастасия Гасанова, която във втория кръг на WTA 500 турнира в Абу Даби победи бившата №1 Каролина Плишкова с 6-2, 6-4.

През тази седмица 21-годишната рускиня, която е №292 в света, премина през пресявките, за да стигне и до победа над Мона Бартел в дебюта си в основна схема на WTA турнир. Мачът срещу Плишкова обаче бе изобщо първият ѝ срещу тенисистка от топ 100.

Но Гасанова използва своя момент по най-добрия начин с агресивна игра, с която неутрализира мощната чехкиня. Гасанова стигна до успеха за 72 минути след 18 печеливши удара  и четири пробива като в същото време допусна само един брейк в собствените си сервис геймове. Рускинята поддържаше и много ниски стойности на непредизвикани грешки с 15 спрямо 28 на третата в схемата.

За световната №6 това бе първа загуба от тенисистка извън топ 50 от Пекин 2019, когато загуби от тогава №73 Йелена Остапенко. Плишкова бе спечелила титла в първата седмица на сезона в три от последните четири сезона, но сега началото на годината за нея е доста разочароващо.

Гасанова пък продължава своето участие с мач в трети кръг срещу испанката Сара Сорибес Тормо.

Двубоят срещу Плишкова започна с четири последователни гейма в полза на рускинята. В края на сета чехкинята стабилизира подаванията си, но авансът бе достатъчен за съперничката ѝ да вземе с лекота първата част.

Вторият сет бе доста по-сложен за Гасанова, която при 1-2 успя да спаси пет брейкбола преди още в следващия гейм да пробие Плишкова.

Чехкинята спря устрема на съперничката си поне временно с пробив на 0 за 4-4, но това бе единственият позитивен момент в мача за нея. Неопитната ѝ съперничка постигна нов пробив, след което при третия ѝ мачбол ретурът на Плишкова отлетя в аут, донасяйки най-голямата победа в кариерата на доскоро непознатата Гасанова.