„Оскарите“ на TennisKafe: Свитолина, Монфис и „екстремният“ Кирьос

"Оскарите" на TennisKafe: Свитолина, Монфис и "екстремният" Кирьос

Церемонията по връчване на годишните награди Laureus, по-известни като спортните „Оскари“, премина без голям тенис триумф. В 20-ото издание на събитието, проведено в Берлин, номинация за най-добър спортист на 2019 при мъжете получи Рафаел Надал, при жените – Наоми Осака, за пробив на годината бяха номинирани Бианка Андрееску и Кори Гоф, а за завръщане на годината – Анди Мъри.

И тъй като нито един от тях не стигна до наградата, екипът на TennisKafe.com реши да „връчи“ своите тенис „Оскари“ за 2019 г.

Тенисист на годината: Рафаел Надал

rafa nadal

Така както от Laureus поделиха наградата между Лионел Меси и Люис Хамилтън, ние също смятаме, че двама са достойните първенци сред тенисистите – Рафаел Надал и Новак Джокович. Постиженията на испанеца през 2019 обаче накланят малко повече везните в негова полза.

Краля на клея си върна първото място в ранглистата в края на годината и за пети път завърши сезона като №1 в света. Испанецът спечели два трофея от Големия шлем – 12-ия на Ролан Гарос и четвъртия си на US Open, с което „мейджърите“ му станаха 19 – с един по-малко от тези на рекордьора Роджър Федерер.

Освен това, въпреки колебливото начало на сезона, Рафа вдигна титлата на Мастърса в Рим, а после за първи път в кариерата си защити отличие на хард, когато на финала в Монреал надигра Даниил Медведев.

Спечели Купа „Дейвис“ с отбора на Испания за четвърти път, носейки шести трофей за тима си в надпреварата, а триумфът на финалите в Мадрид бе решаващият момент, който му носи „Оскара“ на TennisKafe.com.

Тенисистка на годината: Бианка Андрееску

Bianca Andreescu 2

Ашли Барти беше определяна от мнозина като най-добра за 2019 при дамите, тъй като спечели първа титла от Големия шлем на Ролан Гарос, завърши годината като №1, взе общо четири титли на различни настилки, включително и финалите на WTA. TennisKafe.com обаче реши да връчи „Оскар“ на Бианка Андрееску, която не впечатли по-малко с невероятните си постижения.

Приказката на Пепеляшна – тази история започна още през март, когато едно 18-годишно момиче попадна под светлината на прожекторите и даде огромна заявка в Тура. Младата Бианка Андрееску игра феноменално, за да надделее над Анджелик Кербер с 6-4 3-6 6-4 на финала в Индиън Уелс и спечели победа №25 за сезона и първата WTA титла в кариерата си. Тя определи историята си като тази на Пепеляшка и още тогава беше ясно, че до края на годината ѝ предстои нещо специално.

Макар да претърпя тежка контузия в рамото още в следващия турнир в Маями и да пропусна целия сезон на клей, оставяйки впечатлението, че триумфът в Калифорния е бил плод на късмет, Андрееску се завърна победоносно. На родна земя, в Торонто, тя спечели втората си титла, въпреки че ѝ липсваше игрова практика. Серина Уилямс влезе във финала на турнира в опит да стигне до четвърти трофей в надпреварата, но трябваше да се откаже поради контузия още след четвъртия гейм срещу Бианка.

А само след месец двете се срещнаха отново и Серина имаше шанс за реванш, този път на най-голямата сцена. На финала на US Open тя постигна успех за историята, като се превърна в първата състезателка, печелила в Ню Йорк при дебютното си участие в основната схема, преодолявайки американката с 6-3 7-5.

Освен това, след US Open, серията на канадката набъбна до 16 мача без загуба. Макар да приключи годината с контузия, Бианка бе едно от новите лица в Тура, които впечатлиха.

Завръщане на годината: Анди Мъри

Andy Murray, Antwerp 2019

Бившият №1 беше номиниран в категорията и на наградите Laureus, където приза взе състезателката от Формула 3 София Фльорш, но в света на тениса шотландецът няма конкуренция.

След като претърпя операция на тазобедрената става през януари 2019, той не знаеше дали е възможно да се завърне на корта. Прекара месеци във възстановяване и се завърна за турнира в Куинс, където сътвори нещо невероятно. Британецът и Фелисиано Лопес сформираха тандем, който се справи с конкуренцията и грабна титлата на двойки.

Малко по-късно той отново стана шампион на сингъл. На финала в Антверпен трикратният „мейджър“ шампион надделя над Стан Вавринка, за да завърши подобаващо историята на голямото си завръщане, вдъхновила Amazon да направи специален документален филм.

Пробив на годината: Кори Гоф и Даниил Медведев

gauff

Кори Гоф. Отдавна призивът към феновете беше „Запомнете това име“, а днес той вече не важи, тъй като 15-годишната американска сензация е една от тенисистките, за които се говори най-усилено.

Тийнейджърката покори света на тениса на Уимбълдън, като стана най-младата тенисистка в историята на All England Club, преминала през квалификациите и достигнала до основната схема. Един от най-очакваните мачове от първи кръг на тазгодишния „мейджър“ в Лондон – битката на поколенията между Кори Гоф и Винъс Уилямс, не разочарова. 15-годишната американка надделя над 39-годишната си сънародница и петкратна носителка на трофея с 6-4 6-4.

Последва успех срещу Магдалена Рибарикова и два спасени мачбола срещу Полона Херцог на централния корт, за да може Гоф да се превърне в най-младата тенисистка в четвърти кръг от Дженифър Каприати (1991) насам. Макар да загуби от Симона Халеп, Кори плени сърцата на феновете.

От US Open дори нарушиха правилата и ѝ дадоха „уайлд кард“, а кортовете се пълнеха до краен предел на всеки неѝн мач. Коко не разочарова родните фенове и стигна до трети кръг, където отстъпи на Наоми Осака, а след края на мача получи признание от двукратната „мейджър“ шампионка.

И ако си мислите, че това е перфектният край на щастливата приказка на Кори, то грешите. 15-годишната сензация завърши сезона с първа WTA титла на сингъл в своята кариера и стана деветата най-млада шампионка в историята на асоциацията. В битката за трофея на турнира в Линц от категория International американката надделя над Йелена Остапенко с 6-3 1-6 6-2 и вдигна победоносно ръце, за да сложи логичен завършек на това, което се очакваше.

daniil medvedev paris

Едва ли в началото на 2019 някой е слагал в сметките за големи трофеи Даниил Медведев. Руснакът обаче стана играчът с най-много победи през годината – 59, направи „лудо“ американско лято, триумфира с 4 трофея и игра финал на US Open. Там бе близо да изненада Рафаел Надал, наваксвайки пасив от 0-2 сета, но силите му не стигнаха за дебютна „мейджър“ титла.

Руснакът вдигна първо отличие за сезона в София, а после добави първи две Мастърс титли в колекцията си – в Синсинати и в Шанхай, като също така спечели трофей на домашна сцена в Санкт Петербург.

Може би най-впечатляващо от сезона на Даниил бе лятото в САЩ, като от Куинс до Мастърса в Париж имаше 30 спечелени и само три загубени сета, както и финали на Мастърса в Монреал, Вашингтон и Ню Йорк.

Отбор на годината: Елина Свитолина и Гаел Монфис

Monfils

Определено това е най-успешната двойка в Тура. 33-годишният французин и украинката радват почитателите на тениса не само с представянето си на корта, но и с връзката си извън него.

Двамата публикуват интересни моменти от ежедневието си в Instagram и правят всички нас свидетели на любовния им романс. Тренират заедно и често спорят дали топката е на линията или в аут, обикалят по екзотични дестинации и се забавляват.

И въпреки че за момент се бяха разделили, отново се събраха заедно и със сигурност връзката им помага да са по-добри на корта. Елина е шеста в света, докато Монфис е под №9, печелейки два последователни трофея – в Монпелие и Ротердам, като също така мечтае за топ 5.

Вижте един от красивите мигове на „Отбора на годината“ през 2019 ТУК.

Награда за специален принос към тениса: Давид Ферер

ferrer

Тенис пътешествието на Давид Ферер, което продължи над 19 години, намери своя край през май 2019. 37-годишният испанец приключи участието си на Мастърса в Мадрид след загуба от действащия шампион Александър Зверев, а с това и знаменитата си кариера, която започна през 2000 г.

Зад себе си испанецът оставя 29 ATP титли (27 на сингъл и 2 на двойки) и три трофея от Купа „Дейвис“ (2008, 2009 и 2011 г.). Освен това той игра на два пъти полуфинал на Australian Open, един финал на Ролан Гарос, два четвъртфинала на Уимбълдън и два полуфинала на US Open.

Ферер стана новият турнирен директор на надпреварата от категория „АТР500“ в Барселона. Той замени на поста Алберт Коста, който работи в продължение на 11 години.

Награда за изключително постижение: Роджър Федерер

Federer

Роджър Федерер написа нова златна страница в историята на тениса. Маестрото спечели юбилейната си 100-тна титла в кариерата, след като на финала на АТР 500 турнира в Дубай триумфира в битката на поколенията срещу Стефанос Циципас с 6-4 6-4. Носителят на 20 титли от Големия шлем бе непоклатим през целия мач и от 152 изиграни финала в кариерата си имаше 100 спечелени отличния.

По-късно през годината Маестрото вдигна трофеите в Маями, Хале и Базел, като така активът му вече е от невероятните 103 титби. В историята единствено Джими Конърс със своите 109 има повече.

Най-добър тенисист с увреждания: Дилън Алкот

Alcott

29-годишният Дилън Алкот е големият герой, който получава нашия тенис „Оскар“. Австралиецът остана на само един „мейджър“ от календарен Голям шлем през 2019. Той триумфира на Australian Open, където пред домашна публика, завоюва пета титла, взе също така отличията на Ролан Гарос и Уимбълдън, но на US Open не успя да сбъдне мечтата си.

Въпреки това 2020 започна брилянтно за Алкот – с шести трофей в Мелбърн и общо 10-и от Шлема. Той получи поздравления от самия Новак Джокович и продължава да вярва в сбъдването на голямата си цел.

Най-добър в екстремните спортове: Ник Кирьос

kyrgios citi open

Отдавна се говори за потенциала на Ник Кирьос. След като победи трима играчи от топ 10 и носителя на три титли от Големия шлем Стан Вавринка, за да спечели Abierto Mexicano Telcel presentado por HSBC, стана все по-очевидно, че той притежава таланта, за да пробие поне в първите 10 в ранглистата.

Вижда ли се обаче австралиеца като топ 10 играч? „Карах джет в 17:30 преди финала си със Зверев, това не е нещо, което играч от топ 10 би направил“, каза Ник през март и това ни накара да му връчим „Оскар“ за екстремни спортове.

Макар подготовката му за мача да не е била особено професионална, спечелената титла в Акапулко е провокирала нови мисли в него. Ако може да победи двама представители на топ 3 в една седмица, докато кара джет часове преди финал, какво ли ще постигне, ако се отдаде напълно на тениса?

„Голям късметлия съм, че съм в тази позиция. Трябва да съм много по-дисциплиниран, да се държа много по-професионално и да правя точните неща. Дори нямам треньор, така че може би трябва да започна оттам.“

Треньори на годината: Роджър Федерер и Рафаел Надал

laver cup 2019 8

Швейцарецът и испанецът бяха в основата на спечеления трофей на Laver Cup за Отбор Европа в третото издание на надпреварата в Женева. Те не само бяха лидерите на корта, но и основните треньори в състава, редом до легендата Бьорн Борг.

Двамата напълно приеха тази своя роля и „горяха“ в играта, давайки съвети на Фабио Фонини и Доминик Тийм по време на мачовете им, а най-големият им принос беше във финалната битка между Александър Зверев и Милош Раонич, която реши изхода от турнира.

След като загуби втория сет и му предстоеше шампионски тайбрек, Саша влезе в съблекалнята, а камерите в тунела уловиха как Роджър и Рафа вървят след него и му дават наставления. След това Зверев спечели битката и призна, че именно тези съвети са обърнали мача до 6-4 3-6 [10-4].

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH