Азаренка и Сакари преминаха първия кръг в Доха

Qatar Total Open, първи кръг

Виктория Азаренка – Светлана Кузнецова 6-2, 6-3

Мария Сакари – Маяр Шериф 6-0, 6-3

Виктория Азаренка се класира за 1/8-финалите на WTA 500 турнира в Доха след победа в два сета над 39-ата в света Светлана Кузнецова. Резултатът до известна степен заблуждава, тъй като вторият сет бе много оспорван и продължи повече от час, а Кузнецова спаси цели пет мачбола преди все пак да отстъпи пред двуркатната шампионка на Australian Open.

Следващата опонентка на белорускинята ще бъде победителката от мача между Елена Рибакина и Лаура Зигемунд.

Азаренка имаше значително превъзходство при спечелените както на първи (56%:47%), така и на втори сервис точки (58%:38%). Световната №14 реализира шест от 13-те си точки за пробив (47%), докато Кузнецова оползотвори две от деветте си възможности (22%).

Азаренка проби сервиса на Кузнецова още в първия гейм, след което спаси две точки за пробив и удвои преднината си. Белорускинята записа втори пробив, преди нейната опонентка все пак да успее да прекъсне серията ѝ и да налаи резултата на 3-1. Радостта на Кузнецова обаче се оказа кратка, тъй като в следващите два гейма Азаренка ѝ даде само една точка. Рускинята спечели седмия гейм, но финалистката от US Open бързи си върна инициативата и приключи първата част при 6-2 в своя полза.

В началото на втория сет двете си размениха по един гейм на нула, след което Кузнецова за втори път излезе напред в резултата. Азаренка обаче отново изравни, след което записа пробив и осъществи пълен обрат. В маратонския шести гейм, продължил почти 15 минути, Кузнецова пропусна цели пет точки за пробив и това позволи на Азаренка да увеличи преднината си на 4-2.

Белорускинята спечели и седмия гейм, но в осмия пропусна три възможности да приключи мача и Кузнецова намали резултата на 5-3. В деветия рускинята спаси още два поредни мачбола, но този път Азаренка успя да запази самообладание и при шестата възможност, която се откри пред нея, успя да спечели мача с 6-2, 6-3 след малко под два часа игра.

Световната №25 Мария Сакари също си заслужи място в следващата фаза след категорична победа над Маяр Шериф. Гъркинята не остави никакво съмнение в превъзходството си и надделя само за 63 минути, а на 1/8-финала ще се изправи срещу победителката от мача между Мадисън Кийс и Белинда Бенчич.

Сакари бе по-ефективна на сервис като записа повече асове (5-0) и направи по-малко двойни грешки (3-1) от своята опонентка. Гъркинята бе почти безгрешна при точките си на първи сервис (90%), като имаше огромно превъзходство и при спечелените на втори (61%:25%). Сакари реализира пет от седемте си брейкпойнта (71%), а Шериф успя да оползотвори единствената открила се пред нея възможност за пробив.

В първия сет интрига на практика нямаше, тъй като Сакари не даде нито един гейм на египтянката и се наложи с 6-0 след едва 24 минути на корта. Гръцката тенисистка запази добрия си ритъм и започна втория сет с гейм на нула, но след това Шериф реализира пробив и поведе с 2-1.

Сакари обаче бързо възстанови равенството, след което също успя да пробие и да натрупа комфортна преднина от 5-2. Шериф намали резултата, но гъркинята не ѝ позволи да продължи да се надява на обрат и оформи крайното 6-0, 6-3 с втория мачпойнт, до който достигна.