Макар и контузена, Азаренка надделя над Свитолина в Доха

Qatar Total Open, 1/4-финал

Елина Свитолина – Виктория Азаренка 2-6, 4-6

Виктория Азаренка се класира за полуфиналите на WTA 500 турнира в Доха след двусетов успех над първата поставена Елина Свитолина. Белорускинята игра контузена през целия мач след като получи контузия в кръста по време на загрявката, но въпреки това намери сили да елиминира световната №5.

На полуфинала двукратната шампионка на Australian Open ще се изправи срещу Гарбине Мугуруса.

Азаренка имаше превъзходство по отношение на спечелените както на първи (62%:61%), така и на втори сервис точки (43%:17%). Световната №14 реализира шест от дванадесетте си брейкпойнта (50%), докато Свитолина оползотвори три от осемте си възможности за пробив (38%).

Двете опонентки си размениха по един пробив в началото на мача, след което Азаренка взе инициативата и спечели четири поредни гейма, натрупвайки комфортен аванс от 5-1. Свитолина намали пасива си, а в осмия гейм навакса изоставане от 0-30. Въпреки това обаче Азаренка устоя на натиска на украинката и спечели първия сет с 6-2.

Свитолина поведе във втория сет, но след това пропусна две поредни точки за пробив и позволи на Азаренка да изравни резултата. Белорускинята се възползва от колебанията в играта на своята опонентка и стигна до пълен обрат, но Свитолина възстанови равенството при 2-2.

След това обаче Азаренка отново пое контрола върху мача като в следващите три гейма успя на два пъти да пробие сервиса на Свитолина и даде само три точки на украинката, повеждайки уверено с 5-2. Лидерката в схемата обаче редуцира пасива си, а в маратонския девети гейм, продължил повече от 10 минути, спаси два мачбола и намали резултата на 5-4.

Въпреки напрежението, под което бе поставена, Азаренка успя да прекъсне серията на Свитолина и да спечели десетия гейм, триумфирайки с 6-2, 6-4 след 1 час и 21 минути на корта.