Азаренка надви Сакари и оформи белоруски сблъсък в Монреал

National Bank Open, осминафинал

Мария Сакари – Виктория Азаренка 4-6, 6-3, 6-7(2)

Виктория Азаренка записа трисетов успех над Мария Сакари в един от най-интригуващите мачове от началото на WTA 1000 турнира в Монреал. Белорускинята изоставаше с 2-4 в заключителния сет, но успя да намери изход от трудната ситуация и си заслужи място в следващата фаза.

Там двукратната шампионка на Australian Open ще се изправи срещу своята сънародничка Арина Сабаленка, която по-рано днес отстрани Ребека Марино.

Сакари бе по-резултатна на сервис (64-56), но за сметка на това Азаренка имаше превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (47-36). Това се оказа решаващо за успеха на белорускинята, тъй като и двете опонентки реализираха по пет пробива в хода на двубоя, а общият брой спечелени точки бе 103-100 в полза на световната №15.

Сакари поведе с 2-0 след ранен пробив, но след това Азаренка взе инициативата и успя да обърне резултата. Гъркинята възстанови равенството, но това не разколеба осмата в схемата, която реализира нов пробив и поведе с 5-3. Сакари обаче бе решена да се бори докрай и в маратонския девети гейм спаси сетбол и редуцира пасива си. Азаренка обаче не ѝ позволи да върне пробива и съхрани преднината от два гейма, спечелвайки първия сет с 6-4.

Вторият сет започна по аналогичен начин, като Сакари поведе с 2-0, но Азаренка успя да изравни. Гъркинята обаче не позволи развитието на предходната част да се повтори и изигра най-силния си период в мача, като в следващите три гейма даде само две точки на опонентката си и натрупа комфортен аванс от 5-2. Азаренка прекъсна серията ѝ с гейм на нула, но полуфиналистката от Ролан Гарос спечели убедително следващото си подаване и изравни резултата в мача след 6-3.

Азаренка поведе в началото на заключителния сет, но след това пропиля три възможности за пробив и Сакари възстанови равенството. Гъркинята се възползва от колебанията в играта на опонентката си и проби за 3-1, след което съхрани преднината от два гейма при 4-2.

Ситуацията изглеждаше безнадеждна за Азаренка, но белорускинята показа шампионския си дух и върна пробива, след което обърна резултата и си върна водачеството при 5-4. Сакари обаче не ѝ позволи да реализира нов брейк и така се стигна до тайбрек. В него много по-големият опит на Азаренка си пролича и тя успя сравнително лесно да натрупа комфортна преднина от 4-0. Сакари редуцира пасива си до 4-2, но силите ѝ не стигнаха за нещо повече. Втората ракета на Беларус направи серия от три поредни спечелени точки и по този начин триумфира с 6-4, 3-6, 7-6(2) след малко повече от два часа и половина игра.