Обзор на ден №5 в Рим

След като на 15 май в Рим не се изигра нито един мач заради проливния дъжд над италианската столица, в четвъртък (16 май) се насладихме на двойна доза тенис от най-високо качество. Поради натоварената програма повечето състезатели трябваше да изиграят по два мача, а в това число и Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович.

ATP:

Джокович, Надал и Федерер зарадваха феновете си с по два успеха и вече са четвъртфиналисти:

Джокович се справи с Шаповалов. Дел Потро с първа победа от февруари насам

Djokovic

Четирикратният шампион Новак Джокович започна участието си на Мастърса в Рим с победа. Световният №1 надигра Денис Шаповалов с 6-1 6-3 и си гарантира двубой срещу Филип Колшрайбер, който се справи с Марко Чекинато след 6-3 6-3.

Сърбинът записа шеста поредна победа и пренесе добрата си форма от Мадрид, където миналата седмица вдигна титлата.

Междувременно Хуан Мартин дел Потро постигна първа победа от февруари насам. Аржентинецът надделя над Давид Гофен с 6-4 6-2 на старта на надпреварата.

Кулата от Тандил страдаше дълго време от контузия в коляното и преди сезона на клей бе играл само в Делрей Бийч този сезон. Последната му победа бе именно там срещу Рейли Опелка, а преди седмица се завърна на корта в Мадрид, но загуби от Ласло Джере.

Джокович се класира на 1/4-финал в Рим, предстои сблъсък с Дел Потро

Djokovic

Новак Джокович се класира на четвъртфиналите на Мастърса в Рим, след като постигна втората си победа за деня. Световният №1 по-рано днес надделя над Денис Шаповалов в два сета, а сега се справи с Филип Колшрайбер след 6-3 6-0. В следващата фаза от надпреварата сърбинът ще играе срещу Хуан Мартин дел Потро.

Двамата ще изиграят своя мач №20, а сърбинът води с 15-4 победи. Той спечели и последната им битка, като се наложи в три сета на финала на US Open миналия сезон.

Надал загуби само гейм на старта в Рим, Щруф отстрани и Чилич

Nadal

Рафаел Надал все още търси първата си титла на клей за сезона, но влезе в турнира в Рим по повече от обещаващ начин. Матадора даде само гейм на Жереми Шарди, слагайки край на двубоя след час и седем минути на корта. В следващия кръг Краля на клея ще се изправи срещу Николоз Басилашвили.

Междувременно Ян-Ленард Щруф, който елиминира Григор Димитров в първи кръг, спечели нова престижна победа. Германецът се наложи убедително над десетия в света Марин Чилич, преодолявайки го с 6-2 6-3.

Шампионът Надал на 11-и пореден 1/4-финал в Рим. Дел Потро с нова победа

Nadal

Защитаващият титлата си Рафаел Надал се класира на 14-ия си четвъртфинал на Мастърса в Рим. Осемкратният шампион спечели втория си мач за деня, като надигра Николоз Басилашвили с 6-1 6-0 и по този начин регистрира своето 11-о поредно участие сред финалната осмица в италианската столица.

По-рано днес испанецът даде само гейм и на Жереми Шарди, а сега сервисът и форхендът му работиха перфектно и срещу 14-ия поставен в схемата. Матадора се наслади на много силно представяне и в следващата фаза ще срещне Фернандо Вердаско.

Междувременно Хуан Мартин дел Потро също спечели втория си мач за деня и се класира на 1/4-финалите в надпреварата. Кулата от Тандил проби три пъти и надделя над Каспър Рууд с 6-4 6-4. По този начин седмият поставен си осигури двубой срещу Новак Джокович в следващата фаза.

Федерер започна с успех в Рим, предстои му мач с Чорич

Federer

Роджър Федерер стартира с победа участието си на Internazionali BNL d’Italia. Маестрото направи достатъчно, за да отстрани Жоао Соуса с 6-4 6-3 и да се класира за осминафиналите, като особено впечатляващо бе придвижването му по корта. В следващия кръг швейцарецът ще се изправи срещу Борна Чорич.

Федерер спаси два мачбола и надигра Чорич на 1/8-финалите в Рим

Federer

Четирикратният финалист в Рим Роджър Федерер осъществи пълен обрат срещу 15-ия в света Борна Чорич на осминафиналите в италианската столица. Рекордьорът по титли от Големия шлем и хърватинът изиграха много равностоен мач, но след повече от два часа битка на корта победител се оказа швейцарецът. 13-ият в схемата стигна до два мачбола в решителния тайбрек, но Маестрото надделя – 2-6 6-4 7-6(7).

Това бе втори мач за деня за Маестрото, който по-рано надигра Жоао Соуса. В следващата фаза от надпреварата Федерер ще се изправи срещу Стефанос Циципас.

Дисквалифицираха Ник Кирьос в Рим след хвърлен стол и напускане на корта

kyrgios

Ник Кирьос беше дисквалифициран от съдията на стола в своя мач от втори кръг на Мастърса в Рим срещу Каспър Рууд. При резултат 3-6 7-6(5) 1-2 от гледна точка на австралиеца, той получи наказание за нарушаване на правилата в мача и сам се оттегли от корта, а това доведе до официална дисквалификация.

При 1-1 в третата част съдията отсъди наказателен гейм в полза на Рууд заради неспортсменско поведение на Ник. Последва реакция от страна на австралиеца – той хвърли стол на корта, след това събра багажа си и си тръгна по собствено желание, като именно така бе отсъдена дисквалификацията.

ATP наказа Ник Кирьос с над 60 хиляди евро, той се извини

kyrgios

ATP наказа Ник Кирьос с отнемане на 45-те точки, които си заработи с достигането до втори кръг на Мастърса в Рим, както и с глоба от 20 хиляди евро. Освен това австралиецът няма да получи нищо от заработените 33,635 евро от наградния фонд, а също така ще трябва да възстанови цялата сума около настаняването си във Вечния град.

За трети път тази година: Циципас ще се изправи срещу Федерер

Tsitsipas

Стефанос Циципас продължава страхотното си представяне през сезона на клей и се класира за своя осми четвъртфинал през 2019 г. Световният №7 надигра любимеца на домакините в Рим Фабио Фонини с 6-4 6-3 и си гарантира сблъсък с Роджър Федерер.

Двамата са играли два пъти помежду си, като и двете срещи бяха тази година. Гръцкият тенисист надигра швейцареца на Australian Open в един от най-добрите мачове в кариерата си, а няколко месеца по-късно Маестрото взе реванш на финала в Дубай.

Вердаско измъкна победата срещу Тийм, Нишикори се класира напред

Thiem

35-годишният Фернандо Вердаско записа една от най-престижните си победи в последно време, елиминирайки Доминик Тийм на клея в Рим. Световният №38 трябваше да се бори почти три часа за успеха, като в крайна сметка сложи край на спора при 4-6 6-4 7-5.

Междувременно място в следващия кръг си осигури и Кей Нишикори. Световният №6 не срещна особени проблеми срещу Тейлър Фриц и го отстрани за малко повече от час – 6-2 6-4. Неговият следващ опонент ще бъде Ян-Ленард Щруф.

Тийм обвини организаторите на Мастърса в Рим в лошо отношение към играчите

thiem2

Доминик Тийм обвини организаторите на турнира Internazionali BNL d’Italia, че не са положили достатъчно грижи за играчите в сряда (15 май), когато над италианската столица цял ден валя дъжд и не се изигра нито един мач. Австриецът заяви, че организаторите са знаели, че всички двубои в крайна сметка ще бъдат отменени, но са държали тенисистите нащрек в комплекса с тенис кортовете чак до 19:30 ч.

Световният №4 отпадна от надпреварата в четвъртък (16 май) след поражение от Фернандо Вердаско и определи това като една от причините за загубата.

Нишикори сложи край на серията на Щруф след пълен обрат

nishikori

Кей Нишикори и Ян-Ленард Щруф изиграха много равностоен сблъсък на осминафиналите на Мастърса в Рим, който продължи над два часа. В крайна сметка японецът наложи волята си след пълен обрат – 3-6 7-6(2) 6-3 и в следващата фаза ще се изправи срещу Диего Шварцман.

WTA:

Халеп отпадна на старта в Рим. Квитова загуби само гейм

Halep

Маркета Вондроушова постигна пълен обрат срещу Симона Халеп и елиминира световната №3 още в първия ѝ мач в Рим. Чехкинята, която се намира под №44 в света, изигра един от най-добрите си мачове, навакса сет пасив и отстрани една от най-добрите състезателки на клей.

На осминафиналите Вондроушова ще играе срещу Дария Касаткина, която надигра Катерина Синякова с 2-6 6-4 6-1.

Световната №5 Петра Квитова също започна надпреварата в Рим с победа. Чехкинята се справи без никакви проблеми с Юлия Путинцева и след 6-0 6-1 ще мери сили с Мария Сакари на осминафиналите.

Осака се класира за осминафиналите в Рим, Младенович изненада Бенчич

Osaka

Световната №1 Наоми Осака продължава успешно кампанията си в Рим. Японката се справи с нелеката съпротива на Доминика Цибулкова, налагайки се с 6-3 6-3.

Макар да победи в два сета, топ поставената състезателка трябваше да се справя с много трудни моменти в срещата. В следващия кръг Наоми ще срещне Михаела Бузарнеску.

Напред продължава и Кристина Младенович, която се наслаждава на добър период след началото на работата си със Саша Бажин. Французойката елиминира Белинда Бенчич с 6-2 2-6 6-1, като по този начин записа деветата си победа от единадесет мача.

Осака на 1/4-финал срещу Кики Бертенс на Internazionali BNL d’Italia

Osaka

Световната №1 Наоми Осака се класира за четвъртфиналите на Internazionali BNL d’Italia, след като записа втора победа за деня. Японката се наложи над Михаела Бузарнеску с 6-3 6-3, а преди това надделя над Доминика Цибулкова също в два сета.

В битка за място във финалната четворка Осака ще спори с Кики Бертенс. Световната №4 срещна затруднения срещу Карла Суарес Наваро, но все пак надделя с 6-4 1-6 6-3 и записа осма поредна победа.

Азаренка и Конта с победи. Винъс Уилямс и Ашли Барти отпаднаха

azarenka

Финалистката от 2013 г. Виктория Азаренка се класира на 1/4-финалите в Рим, след като надделя над Гарбине Мугуруса. Испанката се оттегли поради контузия при 4-6 1-3 от своя гледна точка и по този начин тенисистката от Беларус си гарантира сблъсък със София Кенин или Каролина Плишкова.

Междувременно Джоана Конта продължава със страхотното си представяне. Британката отстрани Винъс Уилямс след 6-2 6-4 и също е четвъртфиналистка. В битка за място във финалната четворка световната №42 ще срещне Маркета Вондроушова или Дария Касаткина.

Кристина Младенович пък намира все повече своята форма и след като отстрани Белинда Бенчич по-рано в турнира, сега се справи на осминафиналите със световната №9 Ашли Барти. Французойката, която преоткрива играта си под ръководството на Саша Бажин, надделя с 6-2 6-3 и в следващата фаза ще играе срещу Мария Сакари или Петра Квитова.

Квитова се отказа в третия сет на мача си със Сакари

Kvitova

Петра Квитова губеше с 0-4 в решителния трети сет от двубоя си с Мария Сакари на осминафиналите в Рим, преди да се откаже. Контузия не позволи на световната №5 да довърши двубоя и тя напусна надпреварата след 5-7 7-5 0-4, а гръцката тенисистка, която изигра страхотен мач, ще продължи напред срещу Кристина Младенович.