Руусувуори шокира Зверев във втория си мач в Маями

Miami Open, втори кръг

Александър Зверев – Емил Руусувуори 6-1, 3-6, 1-6

Световният №83 Емил Руусувуори поднесе най-голямата сензация от началото на тазгодишния Мастърс в Маями след като елиминира третия в схемата Александър Зверев във втория кръг на надпреварата. Германецът спечели категорично първия сет и изглеждаше, че ще се класира без проблеми за следващата фаза, но Руусувуори осъществи паметен обрат и отстрани един от основните фаворити при дебютното си участие в турнира. Днешната победа бе и неговата първа над тенисист от Топ 10.

Следващият опонент на финландеца ще бъде 95-ият в ранглистата Микаел Имер, който по-рано през деня записа трисетова победа над Николоз Басилашвили.

Руусувуори не бе особено убедителен на сервис като направи повече двойни грешки от Зверев (7-5), а в хода на мача не записа нито един ас, докато германецът регистрира цели 11. За сметка на това обаче 21-годишният финландец спечели повече точки както на сервис (42-39), така и на ретур (39-34) и осъществи един пробив повече от именития си опонент (6-5).

Зверев започна вихрено мача като на два пъти проби сервиса на Руусувуори и бързо натрупа солиден аванс от 4-0. Финландецът намали изоставането си, но световният №7 отново пое контрола върху играта и записа нов пробив, с който спечели убедително първи сет с 6-1 след 37 минути игра.

Нещата продължиха да се развиват по план за финалиста от US Open след като в откриващия гейм на втората част той отрази два брейкпойнта на своя опонент и отново поведе в резултата. Руусувуори обаче отговори с гейм на нула, след което осъществи първия си пробив в мача и направи резултата 2-1 в своя полза. Зверев върна пробива и възстанови равенството, но роденият в Хелзинки тенисист продължи да се представя много добре и изигра един от най-силните си периоди в мача като спечели три поредни гейма за 5-2.

Зверев обаче редуцира пасива си, а в деветия гейм спаси два поредни сетбола на своя опонент. Въпреки натиска, на който бо подложен от страна на първата ракета на Германия, Руусувуори не се поддаде на напрежението и продължи да атакува, като няколко минути по-късно оползотвори третата възможност за спечелването на сета, която се откри пред него, и надделя с 6-3.

Заключителният сет започна с гейма за финландеца, но Зверев бързо успя да възстанови равенството. От този момент нататък обаче Руусувуори бе пълен господар на корта. Световният №83 влезе в много силна серия и спечели следващите пет гейма, като по този начин стигна до победата, надделявайки с 1-6, 6-3, 6-1 след 2 часа и 5 минути на корта.