Зверев отново не загуби сет и ще играе на първия си полуфинал в Париж

Ролан Гарос, четвъртфинал

Александър Зверев – Алехандро Давидович Фокина 6-4, 6-1, 6-1

Александър Зверев се класира за полуфиналите на Откритото първенство на Франция след категоричен трисетов успех над световния №46 Алехандро Давидович Фокина. Германецът отново демонстрира чудесна форма и не загуби сет в четвърти пореден мач, като по този начин за пръв път в кариерата си се нареди сред най-добрите четирима в турнира.

Това е трети „мейджър“ полуфинал за Зверев, който се нарежда на четвърто място сред германските тенисисти по този показател. Убедителен лидер е легендата Борис Бекер (18), следван от Михаел Щих (6) и Томи Хаас (4).

Следващият опонент на Саша ще бъде победителят от тазвечершния сблъсък между Даниил Медведев и Стефанос Циципас.

В хода на мача Зверев пласира повече уинъри (24-16) и направи много по-малко непредизвикани грешки от своя опонент (16-37). Германецът бе значително по-резултатен както на сервис (42-30), така и на ретур (43-20), като освен това оползотвори девет от 15-те си възможности за пробив (60%), докато Фокина реализира три от своите шест брейкпойнта (50%).

Мачът започна с пробив за Фокина, но Зверев веднага върна жеста, след което затвърди брейка и поведе с 2-1. След това обаче германецът пропусна три точки за пробив и позволи на опонента си да възстанови равенството. Фокина си върна водачеството при 3-2, но след това Зверев изигра един от най-силните си периоди в мача и направи серия от три поредни спечелени гейма. Фокина намали резултата на 5-4, но след това първата ракета на Германия реализира нов пробив, който му донесе успеха с 6-4 в първия сет.

Световният №6 продължи добрата си серия и започна втората част с гейм на нула, но Фокина също спечели първото си подаване. Това обаче бе последният позитивен момент за испанеца в сета. Зверев наложи непосилно за него темпо, показвайки все по-бърза и технична игра, и спечели следващите пет гейма, надделявайки убедително с 6-1.

Шампионът от Мастърса в Мадрид увеличи серията си от поредни геймове на седем, повеждайки с 2-0 след ранен пробив в третия сет. Фокина редуцира пасива си, но силите му не стигнаха за нищо повече. В следващите четири гейма Зверев даде само три точки на своя опонент и триумфира категорично с 6-4, 6-1, 6-1 след 94 минути игра на „Филип Шатрие“.