Александър Зверев премина първия кръг в Хале

Noventi Open, първи кръг

Александър Зверев – Доминик Кьопфер 6-4, 3-6, 6-3

Александър Зверев се класира за 1/8-финалите на турнира в Хале след победа над своя сънородник Доминик Кьпфер на старта на турнира. Поставеният под №3 в схемата срещна сериозни затруднения срещу 53-ият в ранглистата, но показа класата си в най-важните моменти и намери място в следващата фаза.

Там негов опонент ще бъде Юго Умбер или Сам Куери.

Кьопфер бе по-резултатен на сервис (59-51), но за сметка на това Зверев имаше огромно превъзходство по отношение на спечелените на ретур точки (37-16). Световният №53 реализира и двата брейкпойнта, до които достигна, но това се оказа недостатъчно, тъй като Зверев оползотвори три от своите осем точки за пробив (38%).

Кьопфер пръв взе преднина, но Зверев изравни резултата. В третия гейм обаче първата ракета на Германия пропусна точка за пробив и неговият опонент отново поведе. Това се оказа началото на силна серия за Кьопфер, който в следващите два гейма даде само една точка на шестия в света и поведе с 4-1. Това обаче не отчая Зверев. Напротив – финалистът от US Open отговори с гейм на нула, след което проби за 4-3.

Възходът на Саша продължи и той възстанови равенството, а впоследствие записа нов пробив и осъществи обрат, след което затвърди брейка с гейм на нула и по този начин спечели първия сет с 6-4.

В първите седем гейма на втория сет и двамата спечелиха своите подавания и така резултатът стана 4-3 в полза на Кьопфер. Зверев опита да изравни резултата за четвърти път, но това не се случи и неговият опонент реализира първия пробив в сета. Впоследствие Кьопфер спаси две поредни точки за пробив и успя да спечели трети пореден гейм, надделявайки с 6-3.

Заключителният сет започна по аналогичен начин, но при разменени роли – в първите седем гейма никой от двамата опоненти не позволи на другия да осъществи пробив и Зверев поведе с 4-3. Изглеждаше, че тенденцията ще се запази, тъй като световният №6 пропусна брейкпойнт в осмия, но след това първата ракета на Германия достигна до втора възможност, която успя да реализира. Това сякаш сломи съпротивата на Кьопфер и Зверев спечели сравнително лесно следващото си подаване, триумфирайки с 6-4, 3-6, 6-3 след 1 час и 47 минути игра.