Рубльов разгроми Фучович в Маями, Шаповалов отпадна

Miami Open, трети кръг

Андрей Рубльов – Мартон Фучович 6-2, 6-1

Денис Шаповалов – Хуберт Хуркач 3-6, 6-7(6)

Световният №8 Андрей Рубльов се класира за 1/8-финалите на Мастърс турнира в Маями след разгромна победа над Мартон Фучович. Руснакът изигра един от най-силните си мачове от началото на сезона и даде само три гейма на опонента си, приключвайки мача за едва 57 минути.

Следващият опонент на Рубльов ще бъде Марин Чилич, който по-рано днес елиминира Лоренцо Музети.

Втората ракета на Русия имаше огромно превъзходство при спечелените както на сервис (30-18), така и на ретур точки (27-10). Рубльов бе почти безгрешен при възможностите си за пробив като реализира пет от шестте, които се откриха пред него (83%), докато Фучович не успя да оползотвори единствения си брейкпойнт.

Унгарецът спечели първия гейм в мача, но радостта му не трая никак дълго. Рубльов бързо пое контрола върху играта и наложи непосилно за опонента си темпо, което му позволи да спечели следващите пет гейма. Фучович намали изоставането си, но 1/4-финалистът от Australian Open отговори с гейм на нула и спечели първия сет с 6-2.

Втората част започна по аналогичен начин – Фучович взе преднина, но във втория гейм пропусна точка за пробив и позволи на Рубльов да изравни. Руснакът осъществи първия пробив в сета след нов гейм на нула в своя полза, след което продължи да увеличава аванса си. Спечеленият от Фучович гейм в началото на сета се оказа последен за него в днешния мач и Рубльов триумфира безпроблемно с 6-2, 6-1.

Денят бе много добър и за Хуберт Хуркач, който за пръв път достигна до 1/8-финалите на турнира след изненадваща, но напълно заслужена победа над шестия в схемата Денис Шаповалов. Полякът не загуби сет и във втория си мач от турнира и достигна до следващата фаза, където негов опонент ще бъде друг канадец – Милош Раонич.

Хуркач записа по-малко асове (2-4) и повече двойни грешки от Шаповалов (1-0), но за сметка на това спечели повече точки както на сервис (53-43), така и на ретур (18-16). По отношение на реализираните пробиви съперниците бяха на двата полюса – Хуркач оползотвори единствения си брейкпойнт, докато Шаповалов пропусна и трите точки за пробив, които се откриха пред него.

Световният №37 поведе на три пъти в началото на мача, но Шаповалов не му позволи да натрупа преднина и така резултатът достигна 3-3. Канадецът имаше възможност да осъществи обрат, но в седмия гейм пропусна две точки за пробив и Хуркач си върна водачеството. Тенденцията бе на път да се запази след като Шаповалов поведе с 40-15 в осмия, но полският тенисист обърна резултата и записа първия пробив в мача. Хуркач не пропусна открилата се пред него възможност и спечели следващия гейм на 15, триумфирайки с 6-3 в първия сет.

Вторият сет бе значително по равностоен, тъй като и двамата опоненти спечелиха всичките си подавания и така се стигна до тайбрек. Шаповалов успя да поведе с 3-2 след като преди това на два пъти бе в ролята на догонващ, но Хуркач си върна инициативата и осъществи обрат за 4-3. Световният №11 възстанови равенството, но след това Хуркач стигна до два поредни начбола при 6-4. Шаповалов отрази и двата, но веднага след това Хуркач спечели необходимите му две поредни точки и победи с 6-3, 7-6(6) след 1 час и 35 минути на корта.