Hawk-Eye Live ще бъде въведена на част от Мастърс турнирите през 2021 г.

Hawk-Eye Live ще бъде въведена на част от Мастърс турнирите през 2021 г.

Технологията Hawk-Eye Live ще замени лайнсмените на част от Мастърс турнирите през тази година, съобщава Tennis Majors. Мярката ще бъде предприета във връзка със стремежа на организаторите на кортовете да има възможно най-малко хора в условията на глобалната пандемия от Covid-19.

Tennis Majors съобщава, че технологията ще се използва на турнирите, провеждащи се на твърди кортове – Маями, Канада, Синсинати, Париж и Шанхай, както и Индиън Уелс в случай, че турнирът бъде проведен.

Hawk-Eye Live е иновативна технология, която моментално отсъжда дали топката е в полето или е аут. Тя бе използвана за пръв път на Western & Southern Open през 2020 г., като нейното предназначение бе да ограничи риска от зараза с Covid-19 на турнира като премахне нуждата от наличието на лайнсмени на корта.

След Мастърс турнира технологията бе изпозлвана на 15 от 17-те корта на US Open, като единствено на „Артър Аш“ и „Луис Армстронг“ се разчиташе на лайнсмени. Кевин Андерсън, който по-късно този месец официално ще встъпи в длъжност като президент на Съвета на играчите на ATP, заяви пред Tennis Majors, че според него Hawk-Eye Live е бъдещето на тениса.

„В съвета говорихме много за това. Не знаех, че решението е взето официално. Мисля, че все още има известно колебание, но определено изглежда, че нещата се движат в тази посока. Доколкото знам Australian Open също ще използва Hawk-Eye Live. Системата работи много, много добре. При нея няма никакви колебания или съмнения“ каза Андерсън.

„Подобна форма на автоматизация се случва по целия свят, в най-различни индустрии. Според мен в подобно нещо има логика, особено в днешно време. Пандемията от Covid-19 определено ускори този процес, тъй като се появи нуждата от ограничаването на човешките контакти във възможно най-голяма степен“ добави двукратният финалист от Големия шлем.

Kevin Anderson

В същото време Андерсън е нясно, че въвеждането на технологията ще доведе до загуба на много работни места сред съдиите. Южноафриканецът заяви, че е много важно съветът на играчите да обсъди този въпрос предвид факта и че много от съдиите на стола започват кариерите си като лайнсмени.

„Това е нещо много важно. Трябва да помислим по този въпрос и да го обсъдим, тъй като може да не изглежда като нещо належащо, но всъщност е много важна тема. Сигурен съм, че в бъдеще тепърва ще провеждаме дискусии на тази тема“ сподели Андерсън.

През октомври миналата година световният №1 Новак Джокович също се изказа в подкрепа на новата технология. На US Open сърбинът бе дисквалифициран след като неволно улучи с топка една от жените на линията. Този инцидент очевидно е затвърдил убеждението на Джокера, че технологията трябва да бъде въведена на възможно най-много турнири.

Djokovic

„С цялото ми уважение към традициите и културата на този спорт, но що се отнася до присъствието на хора на корта по време на мач, включително и съдиите на линията, според мен няма никаква причина всеки един турнир по света, в технологичната ера, в която живеем, да не иска да разполага с това, с което ние разполагахме по време на Western & Southern Open и US Open. В момента технологиите са толкова напреднали, че няма абсолютно никаква причина да има лайнсмени на корта. Това е моето мнение“ каза Джокович в интервю за Tennis Majors.

Hawk-Eye Live може да бъде използвана на твърди и тревни кортове, като според Tennis Majors технологията може да бъде въведена и на някои от турнирите от категория ATP 500. Макар да е турнирът, който олицетворява традициите на тениса, Уимбълдън също може да прибегне до Hawk-Eye Live за тазгодишното издание на Шампионата заради строгите противоепидемични мерки в Англия.

Tennis Majors информира още, позовавайки се на информация от ATP, че асоциацията изпробва подобна технология и за турнирите на клей, която обаче не е Hawk-Eye Live. През настоящата година системата ще бъде тествана на общо шест надпревари на клей – по две от категориите Мастърс, ATP 500 и ATP 250.

Понастоящем Ролан Гарос е единственият от турнирите от Големия шлем, които не използват електронна система за спорни ситуации. На миналогодишното издание на надпреварата обаче световният №3 Доминик Тийм заяви, че според него времето да се предприеме подобна мярка е настъпило.

„Бих подкрепил на 100 процента въвеждането на „Ястребово око“ на турнирите на клей. Мисля, че ще бъде по-справедливо за всички ако тази технология се използваше и за мачове на клей. Мисля, че това трябва да се случи“ заяви шампионът на US Open.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH