Медведев и Рубльов останаха непобедени, Русия е шампион на ATP Cup

ATP Cup, финал

Андрей Рубльов – Фабио Фонини 6-1, 6-2

Даниил Медведев – Матео Беретини 6-4, 6-2

Русия е вторият шампион в историята на ATP Cup. Единственият отбор с двама тенисисти в топ 10 стигна до трофея след нови победи на Даниил Медведев и Андрей Рубльов в мачовете на сингъл от финала срещу Италия. Нещо повече – в тях Фабио Фонини и Маео Беретини бяха безпомощни, взимайки общо 9 гейма в хода на изиграните четири сета.

Рубльов даде начало на руския триумф с 6-1, 6-2 над Фабио Фонини за само 62 минути игра в мача на вторите ракети. Италианецът просто нямаше отговор на агресивния тенис на по-младия си колега.

На сервис Рубльов не даваше и да си помисли за нещо повече като в целия мач Фонини спечели общо 7 точки на ретур. В същото време в много от случаите руснакът поемаше инициативата в подаванията на Фонини още на ретур. И в двата сета Рубльов постигна по два пробива от три възможности като едва веднъж в целия двубой италианецът спечели сервис гейм без да се стигне до брейкбол.

Така много бързо Рубльов прехвърли топката към Медведев, от когото зависеше да узакони факта, че Русия е най-добрият отбор на ATP Cup. Той също свърши задачата си доста бързо, демонстрирайки категоричното си предимство над Беретини.

До момента световният №10 не бе загубил сет в турнира, побеждавайки тенисисти като Доминик Тийм, Гаел Монфис и Роберто Баутиста Агут. Срещу Медведев обаче мощният му форхенд не вършеше същата работа, защото шампионът от Финалите на ATP с лекота връщаше топката в трудни позиции с бекхенда си.

За Беретини лесно спечелените разигравания почти липсваха и Медведев бе в пълен контрол за 14-ата си поредна победа.

Ключови в първия сет бяха третият и четвъртият гейм, в които руснакът проби за 2-1, след което отрази единствените два шанса за брейк на съперника си. До края на сета Медведев нямаше проблеми да взима подаванията си и така доближи своя тим на сет от титлата.

Тя дойде след още 36 минути. В тях Беретини отново взе първото си подаване, но оттам насетне последваха пет поредни гейма за чувстващия се все по-комфортно на корта руснак. При 5-1 Медведев пропусна два мачбола на сервис на съперника, но след това на свой начален удар сложи край на мача, а с това и на турнира.

В шампионския отбор бяха още играещият капитан Евгени Донской и Аслан Карацев, който на Australian Open ще дебютира в основна схема на турнир от Големия шлем. Те бяха заявени за мача на двойки, но Рубльов и Медведев направиха така, че такъв да не бъде необходим.

„Искам да благодаря на моя отбор. Андрей спечели всичките си мачове. Благодаря ви, че бяхте с мен тук“, каза при награждаването Медведев. Щастлив беше и капитанът Донской. „Огромна чест е да съм част от този отбор. Благодаря ти, че ме покани за капитан. Не е трудно да си капитан на толкова силен отбор, защото те са много приятни хора. Благодаря ви, играхте невероятно.“