Джокович се затрудни срещу Тиафо, но стигна до трети кръг на AO

Australian Open, втори кръг

Новак Джокович – Франсис Тиафо 6-3, 6-7(3), 7-6(2), 6-3

Световният №1 Новак Джокович се класира за трети кръг на Australian Open след победа в четири сета над 64-ия в ранглистата Франсис Тиафо. Двамата опоненти предложиха на феновете на „Род Лейвър Арена“ зрелищен и интриугващ сблъсък, продължил три часа и половина, след който настоящият шампион напусна корта като победител.

Следващият опонент на Джокера ще бъде друг американец в лицето на Тейлър Фриц или Райли Опелка.

Мачът бе истински празник за любителите на асовете, които видяха цели 49 такива – 26 за Джокович и 23 за Тиафо. Сърбинът имаше леко предимство по отношение на спечелените на първи сервис точки (84%:75%), а реализираните точки за пробив бяха 5-2 в негова полза.

Мачът започна чудесно за Джокович, който записа два поредни гейма на нула. В следващия гейм сърбинът трябваше да спасява две поредни точки за пробив, но успя да се измъкне от трудната ситуация и увеличи преднината си на 3-0. Двамата опоненти си размениха по още един гейм, след което Тиафо върна интригата в сета като проби за 4-3. Веднага след това обаче Джокович също стигна до пробив, който се оказа решаващ и сърбинът спечели откриващия сет с 6-3.

Тиафо стартира много добре във втората част и записа гейм на нула, но Джокович върна жеста, след което стигна до два поредни брейкпойнта. Американецът обаче успя да осъществи обрат и да спечели подаването си, правейки резултата 2-1 в своя полза. Това бе и единствената възможност за пробив до края на сета. И двамата опоненти спечелиха всичките си сервис геймове и така се сигна до тайбрек.

В него Джокович успя да поведе с 2-1, но Тиафо обърна резултата като спечели следващите две точки. Сърбинът възстанови равенството, но след това неговият опонент спечели четири безответни точки и по този начин се наложи със 7-6(3) във втория сет.

Третата част започна отлично за Джокович, който проби сервиса на Тиафо и записа два гейма на нула, повеждайки убедително с 3-0. Джокера имаше възможността да убие оконачтелно интригата в сета след като пред него се откриха две поредни точки за пробив в четвъртия гейм. Тиафо обаче отрази и двете и намали изоставането си в сета, след което на свой ред реализира пробив и изравни резултата при 3-3.

Двамата си размениха по още един гейм, след което Джокович отново излезе напред в резултата при 5-4. В десетия гейм световният №1 имаше две възможности да приключи сета в своя полза, но не успя да реализира нито една от тях и Тиафо отново изравни. Джокович отново не бе никак далеч от спечелването на сета след като взе единадесетия гейм на нула, а в дванадесетия поведе с 30-0. Тиафо обаче отново намери начин да избегне опасността и така се стигна до 6-6 и нов тайбрек.

Сърбинът поведе с 2-0 след ранен пробив, но Тиафо намали резултата. Джокович увеличи преднината си на 4-1, но американецът запази интригата като спечели следващата точка. Това обаче не наруши ритъма на лидера в ранглистата и той спечели тайбрека със 7-2, а заедно с него и третия сет.

Тиафо спечели на нула откриващия гейм в четвъртата част, но след това Джокович изравни резултата и ситгна до точка за пробив. Тя обаче бе спасена от американеца, който поведе с 2-1, но неговият опонент не му позволи да натрупа преднина и отново възстанови равенството.

Световният №64 успя да поведе в резултата за трети път, но това се оказа последният спечелен от него гейм в мача. Джокович отново показа познатото си лице и спечели следващите четири гейма, като по този начин оформи крайното 6-3, 6-7(5), 7-6(2), 6-3 и се класира за следващата фаза на Откритото първенство на Австралия.

След мача Джокович бе попитан каква е тайната за неговата традиционно силна игра на „Род Лейвър Арена“, където днес 8-кратният шампион на Australian Open записа пореден успех в турнира. „Не знам. Има много фактори, които благоприятстват доброто ми представяне тук. Предполагам, че когато печелиш често на определен корт започваш да се чувстваш комфортно и на следващата година се завръщаш с огромна увереност. Имам чувството, че съм в хола си. Много ми е приятно да играя тук. Настилката биваше променяна през годините. Настоящата вероятно е най-бързата, на която съм играл на този корт през последните 15 години. При това положение имаш нужда от добър сервис. Ако го имаш, това помага много. В противен случай ще трябва да се бориш за точките“ отговори носителят на 17 титли от Големия шлем.