Джокович спря похода на Сонего и ще се изправи срещу Надал на финала

Internazionali BNL d’Italia, полуфинал

Новак Джокович – Лоренцо Сонего 6-3, 6-7(5), 6-2

Новак Джокович достигна до финала на Мастърс турнира в Рим след драматичен успех над световния №33 Лоренцо Сонего. Това бе втори мач за деня и за двамата опоненти, тъй като вчерашните им двубои бяха отложени заради силния съжд. Сблъсъкът можеше да приключи много по-скоро, но Джокович пропусна два мачбола във втория сет. Въпреки това, Джокера демонстрира познатото си ниво в най-важния момент от двубоя и успя да достигне до мача за трофея за трета поредна година.

С днешния си успех сърбинът постави нов изумителен рекорд, достигайки до своя 53-ти финал на Мастърс. Негови подгласници по този показател са Рафаел Надал (52) и Роджър Федерер (50), а челната петица допълват Андре Агаси (22) и Анди Мъри (21).

Утре Джокера ще се изправи срещу Рафаел Надал в повторение на финала от 2019 г., който завърши с победа за Матадора (6-0, 4-6, 6-1).

Джокович бе по-ефективен на начален удар, като регистрира повече асове (5-3) и по-малко двойни грешки от Сонего (2-3). Сърбинът бе по-резултатен както на сервис (69-60), така и на ретур (39-26), като освен това реализира четири от 12-те си точки за пробив (33%), докато Сонего оползотвори само един от седемте си брейкпойнта (17%).

Мачът започна с гейм за Джокович, но Сонего също спечели първото си подаване и изравни. Сърбинът обаче отговори с гейм на нула, след което проби за 3-1. Доминацията на световния №1 продължи и той увеличи преднината си, преди Сонего да успее да прекъсне серията му и да намали резултата на 4-2.

Джокович възстанови разликата от три гейма в своя полза, но неговият опонент не му позволи да осъществи пробив и успя да редуцира пасива си до 5-3. Въпреки усилията на Сонего обаче, сърбинът не изпусна контрола върху сета и спечели първата част с 6-3.

Сонего поведе в началото на втория сет, но Джокович успя да възстанови равенството, след което стигна до точка за пробив. Световният №1 обаче не успя да се възползва от възможността и четвъртата ракета на Италия си върна водачеството при 2-1.

Сърбинът отново възстанови равенството, след което той и Сонего си размениха по още един гейм. Джокович отново имаше възможност да обърне резултата и да вземе преднина, но пропусна три точки за пробив и Сонего поведе с 4-3. Веднага след това обаче световният №1 отговори с гейм на нула и така тенденцията двамата да бъдат безгрешни при подаванията си се запази.

Джокович стигна до нов брейкпойнт, който обаче бе отразен от Сонего след много добре премерен уинър на италианеца. Малко по-късно ситуацията се повтори и роденият в Торино тенисист спаси още една точка за пробив, като в крайна сметка успя да спечели продължилия 10 минути гейм и да направи резултата 5-4 в своя полза.

Следващият гейм премина по аналогичен сценарий, но с разменени роли – Сонего имаше две възможности да реализира пробив, който щеше да му донесе спечелването на втория сет, но не успя да се възползва от нито една от тях и Джокович отново възстанови равенството. Впоследствие сърбинът най-после успя да пробие сервиса на своя опонент и поведе с 6-5, а в дванадесетия гейм стигна до мачпойнт.

Той обаче бе спасен от Сонего, след което шампионът на Australian Open пропусна още една възможност да приключи сблъсъка. Драмата продължи с пропуснат брейкпойнт от страна на италианеца, който обаче все пак успя да се наложи и да доведе сета до тайбрек.

Той започна отлично за Джокович, който сравнително лесно натрупа аванс от 3-0. Сонего върна интригата, като спечели следващите две точки, но сърбинът прекъсна серията му и направи резултата 4-2 в своя полза. Представителят на домакините обаче успя да обърне резултата, като реализира четири безответни точки и по този начин пред него се откриха две поредни възможности за спечелването на сета. Джокович отрази първата, но при следващия сервис на Сонего сърбинът изпрати ретура си в аут и така световният №33 надделя със 7-6(5).

Носен на крилете на вдъхновението и окуражаван от публиката на централния корт, Сонего достигна до три поредни точки за пробив в началото на заключителния сет. Всички те обаче бяха отразени от Джокович, който осъществи обрат и успя да вземе преднина в резултата.

Сонего изравни, но впоследствие Джокович вдигна значително темпото и показа най-добрия си тенис. Сърбинът даде само две точки на опонента си в следващите три гейма, като по този начин натрупа комфортен аванс от 4-1 и направи огромна крачка към победата.

Сонего намали резултата с гейм на нула, но Джокович върна жеста и поведе с 5-2. Италианецът опита да намали изоставането си и да постави шампиона под напрежение, но Джокера устоя на натиска и триумфира с 6-3, 6-7(5), 6-2 след 2 часа и 45 минути на корта.